Brytyjski aktor otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora za rolę w obrazie "Teoria wszystkiego", gdzie sportretował Stephena Hawkinga.

Reklama

- Gratuluję Eddiemu Redmayne'owi Oscara za zagranie mnie w "Teorii wszystkiego" - napisał na Facebooku genialny fizyk. - Brawo Eddie, jestem z Ciebie dumny.

Redmayne pokonał Michaela Keatona ("Birdman"), Benedicta Cumberbatcha ("Gra tajemnic"), Bradley'a Coopera ("Snajper") i Steve'a Carrella ("Foxcatcher").

Obraz "Teoria wszystkiego" koncentruje się na relacji astrofizyka Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne) z jego pierwszą żoną, Jane Wilde (Felicity Jones, również nominowana do Oscara). Młoda para poznała się na studiach w Cambridge w latach sześćdziesiątych, a w 1965 roku pobrała się. W wieku 21 lat u naukowca zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne. Jane opiekowała się mężem do 1991 roku, kiedy to sąd orzekł separację. W 1995 roku Hawking poślubił swoją pielęgniarkę Elaine Mason. Po rozwodzie z Mason w 2006 roku Hawking i Wilde ponownie zbliżyli się do siebie i do dziś są dobrymi przyjaciółmi.

Urodzony w 1942 roku Stephen Hawking przez 40 lat naukowej kariery zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Opracował m.in. teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga. Naukowiec choruje na wspomniane stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.