David Clennon, politycznie zaangażowany aktor znany z przebojów "J. Edgar" i "Środki nadzwyczajne", nie zamierza promować filmu, który w jego opinii gloryfikuje stosowanie tortur. – Wiem, że ryzykuję wyrzucenie z komisji za ujawnienie swoich intencji, ale nie będę głosował na "Wroga numer jeden" w żadnej z kategorii – poinformował. – Nie zagłosuję na film, który robi bohaterów z Amerykanów popełniających przestępstwo tortur.

Reklama

– "Wróg numer jeden" nie popiera tortur – odpowiedzieli natychmiast przedstawiciele studia Sony Pictures. – Pominięcie tej części historii byłoby nieodpowiedzialne i niewłaściwe. Jesteśmy oburzeni, że członek Akademii wykorzystuje swój status do promowania własnych politycznych opinii oraz karania artysty za jego wizję i prawo do ekspresji.

"Wróg numer jeden" opowiada o akcji jednostki amerykańskiej marynarki wojennej, która schwytała Osamę Bin Ladena. Kathryn Bigelow, laureatka Oscara za obraz "The Hurt Locker: W pułapce wojny", wyreżyserowała projekt na podstawie scenariusza Marka Boala. Film zaczyna mocna scena tortur, dzięki którym – jak sugeruje film – zdobyto informacje naprowadzające CIA na trop bin Ladena. Ta scena wywołała szczególne kontrowersje i m.in. protesty amerykańskich senatorów.

Gala wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego.