63-letnia Holland jest najbardziej znaną i cenioną na świecie polską reżyserką i scenarzystką. W jej filmach występowali m.in. Leonardo DiCaprio, Christopher Lambert, Ed Harris, Maggie Smith, Jennifer Jason Leigh, Diane Kruger.
Na przełomie lat 70. i 80. Holland tworzyła filmy zaliczane do nurtu kina moralnego niepokoju. Od lat 80., po wyjeździe z Polski, realizowała filmy za granicą - w Niemczech, Francji i USA.
Polskiej publiczności jawi się jako "twórca pełen wrażliwości na trudne tematy, pochylający się nad bohaterami zagubionymi, niespokojnymi, niejednoznacznymi, targanymi sprzecznościami i przez to właśnie, tak bardzo ludzkimi", jest autorką filmów poruszających tematy "najbliższe polskiemu społeczeństwu: bezwzględną chęć walki o wolność, niezależność, prawdę i ludzką godność" - zwraca uwagę Wydawnictwo Telewizji Kino Polska, które w serii "Arcydzieła polskiego kina" przypomniało na DVD tytuły z wczesnego okresu twórczości Holland: "Zdjęcia próbne", "Aktorów prowincjonalnych", "Gorączkę" i "Kobietę samotną".
Agnieszka Holland urodziła się 28 listopada 1948 r. w Warszawie. Studia filmowe ukończyła w 1971 r. w znanej szkole FAMU w Pradze. Po powrocie do Polski, w 1972 r., współpracowała z Krzysztofem Zanussim przy jego filmie "Iluminacja". W latach 1972-1981 należała do Zespołu Realizatorów Filmowych "X", kierowanego przez Andrzeja Wajdę. W 1978 r. premierę miał obraz Wajdy "Bez znieczulenia", do którego scenariusz – wspólnie z reżyserem – napisała Holland. Film uhonorowano Nagrodą Jury Ekumenicznego w Cannes.
W 1978 r. Holland wyreżyserowała – wyróżniony w Cannes nagrodą krytyków FIPRESCI – film "Aktorzy prowincjonalni", z akcją osadzoną w środowisku aktorów z zespołu teatralnego w prowincjonalnym polskim mieście.
Kolejnym ważnym tytułem w jej dorobku jest zrealizowana w 1980 r. "Gorączka", nagrodzona Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie nominowano ją do Złotego Niedźwiedzia. Scenariusz "Gorączki" napisał Krzysztof Teodor Toeplitz, na podstawie powieści Andrzeja Struga "Dzieje jednego pocisku". W 1981 r. Holland wyreżyserowała "Kobietę samotną", wyróżnioną na festiwalu w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w organizowano Gdańsku do 1986 r.).
Po 1981 r. Agnieszka Holland tworzyła w Niemczech, Francji i USA. W 1986 r. nominację do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny przyznano za wyreżyserowane przez nią "Gorzkie żniwa", filmową produkcję RFN. Akcja "Gorzkich żniw" rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Młoda Rosa ucieka z pociągu wiozącego Żydów do obozu koncentracyjnego. Odnajduje ją polski rolnik, Leon Wolny i decyduje się – mimo strachu – ukryć dziewczynę w swojej piwnicy. Mężczyzną kieruje litość, ale również pożądanie. Leon zmusza Rosę, by została jego kochanką.
W 1992 r. Holland otrzymała nominację do Oscara za adaptowany scenariusz filmu "Europa, Europa" (koprodukcja francusko-niemiecko-polska) we własnej reżyserii. "Europa, Europa" to opowieść o losach młodego Żyda Salomona Perela podczas II wojny światowej, który – w wyniku splotu różnych wydarzeń – trafia jako uczeń do szkoły Hitlerjugend, uznany przez Niemców za "idealnego aryjczyka".
Inne znane filmy Holland to: "Zabić księdza" z Christopherem Lambertem i Edem Harrisem w obsadzie (1988, prod. Francja/USA), "Tajemniczy ogród" z Kate Maberly i Maggie Smith (1993, USA), "Całkowite zaćmienie" – opowieść o relacji dwóch znanych poetów, Paula Verlaine'a i Arthura Rimbauda, w których wcielili się Leonardo DiCaprio i David Thewlis (1995, Wlk. Brytania/Francja/Belgia), kostiumowy "Plac Waszyngtona" z Jennifer Jason Leigh, zrealizowany na podstawie powieści Henry'ego Jamesa (1997, USA) oraz "Kopia mistrza" z Edem Harris w roli Ludwiga van Beethovena i Diane Kruger w roli asystenki kompozytora (2005, USA/Niemcy).
Holland reżyserowała też m.in. serial telewizyjny "Ekipa", opowiadający o środowisku polityków (2007), oraz – wspólnie z córką Kasią Adamik – kinowy film "Janosik. Prawdziwa historia" (2009, Polska/Węgry/Czechy/Słowacja). Jej najnowszy projekt to powstający w Czechach miniserial o Janie Palachu, studencie, który podpalił się w 1969 r. w proteście przeciw bierności mieszkańców Czechosłowacji po inwazji wojsk Układu Warszawskiego.
Walczący o tegorocznego Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny dramat "W ciemności" (koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska) jest historią Polaka, który podczas II wojny światowej ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta. Jest to pierwszy film, który w polskich kinach w 2012 r. osiągnął milionową widownię (na ekrany w Polsce trafił 5 stycznia).
Komentarze(20)
Pokaż:
ale oskara to może sobie POoglądać ?
no gdyby Bronek rozdawał oskary to już by miała,
ale Orła POdskubanego na POcieszenie dostanie !!!
Ciekawe czy swoi nagrodzą tą panią ,czy też już rzygają od tej jedynej martyrologi jedynego narodu wybranego.
A może znajdzie się ktoś,kto pokaże drugą stronę medalu.Kolaborację z Niemcami i Sowietami.Mordy na Polakach w 1939 roku a także po 1945.