Tegoroczna 83. w historii ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 27 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles. W Polsce będzie można ją oglądać w telewizji Canal+ lub niektórych portalach internetowych w nocy z niedzieli na poniedziałek. Ceremonię wręczenia nagród poprowadzą wspólnie Anne Hathaway i James Franco, który za rolę w "127 godzinach" został nominowany w kategorii najlepszy pierwszoplanowy aktor.

Reklama

W tym roku najwięcej, bo aż 12 nominacji, zdobył film Toma Hoopera "Jak zostać królem" ("The King's Speech"), m.in. w takich kategoriach jak najlepszy film, reżyseria i pierwszoplanowa rola męska.

Tematem filmu Hoopera jest historia króla Anglii Jerzego VI, który uczy się, jak przestać się jąkać. Pomaga mu w tym logopeda Lionel Logue (gra go Geoffrey Rush, nominowany w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy), co ostatecznie usuwa przypadłość utrudniającą królewskie przemówienia. Pozbycie się jąkania u brytyjskiego monarchy jest szczególnie ważne ze względu na zbliżający się wybuch II wojny światowej. Naród Zjednoczonego Królestwa potrzebuje bowiem moralnego wsparcia do walki z hitlerowskimi Niemcami. Główną rolę w "Jak zostać królem" zagrał Colin Firth; zdobył za nią nominację w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.

Na liście obrazów nominowanych do statuetki za najlepszy film jest 10 tytułów, oprócz "Jak zostać królem": "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego, "The Fighter" Davida O. Russella, "Incepcja" Christophera Nolana, "Wszystko w porządku" ("The Kids Are All Right") Lisy Cholodenko, "127 godzin" Danny'ego Boyle'a, "The Social Network" Davida Finchera, "Toy Story 3" Lee Unkricha, "Prawdziwe męstwo" ("True Grit") braci Ethana i Joela Coenów oraz "Winter's Bone" Debry Granik.

Reklama

Dramat "Czarny łabędź" przedstawia przygotowania Niny Sayers - jednej z najlepszych baletnic z prestiżowego New York City Ballet - do głównej roli w spektaklu "Jezioro łabędzie". Widz obserwuje stopniową przemianę tożsamości baleriny, granej przez Natalie Portman, która musi zmierzyć się z pogodzeniem dwóch sprzecznych ról: niewinnego i delikatnego Białego Łabędzia oraz zmysłowego i mrocznego Czarnego Łabędzia.

Portman, doceniona za rolę w "Czarnym łabędziu" znalazła się wśród aktorek nominowanych do Oscara 2011 w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska. Pozostałe nominowane to: Annette Bening (za rolę we "Wszystko w porządku" Lisy Cholodenko), Nicole Kidman ("Między światami" Johna Camerona Mitchella), Jennifer Lawrence ("Winter's Bone") i Michelle Williams ("Blue Valentine" Dereka Cianfrance).

W kategorii najlepszy pierwszoplanowy aktor nominowani zostali: Colin Firth (za rolę w "Jak zostać królem"), Javier Bardem (za rolę w filmie "Biutiful" Alejandro Gonzaleza Inarritu), Jeff Bridges (za rolę w "Prawdziwym męstwie"), Jesse Eisenberg (za rolę w "The Social Network") oraz James Franco (za rolę w "127 godzinach"). W opartym na faktach filmie Boyle'a James Franco zagrał alpinistę, który został uwięziony w rozpadlinie skalnej i toczy desperacką walkę o życie.

Reklama

Nominowani w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy to z kolei: Christian Bale ("The Fighter"), John Hawkes ("Winter's Bone"), Jeremy Renner (film Bena Afflecka "The Town"), Mark Ruffalo ("Wszystko w porządku") i Geoffrey Rush ("Jak zostać królem").

Na liście nominowanych drugoplanowych aktorek znalazły się: Amy Adams ("The Fighter"), Helena Bonham Carter ("Jak zostać królem"), Melissa Leo ("The Fighter"), Hailee Steinfeld ("Prawdziwe męstwo") i Jacki Weaver (za rolę w "Animal Kingdom" Davida Michoda).

W kategorii najlepszy reżyser nominacje do Oscara otrzymali: Hooper - za "Jak zostać królem", Aronofsky - za "Czarnego łabędzia", Russell - za dramat "The Fighter", bracia Coen - za "Prawdziwe męstwo" oraz Fincher - za "The Social Network".

Sportowy dramat "The Fighter" to historia dwóch braci, którzy na przekór własnemu losowi postanawiają odbić się od dna i zawalczyć o jeden z najważniejszych tytułów bokserskich. Bohaterka "Prawdziwego męstwa", 14-letnia wieśniaczka Mattie chce zrobić wszystko, by morderca jej ojca został ukarany. Zatrudniony przez dziewczynę "najtwardszy szeryf w USA", Reuben J. "Rooster" Cogburn (gra go Jeff Bridges) ma w tym dopomóc. "The Social Network" to z kolei opowieść o twórcy portalu Facebook.

Filmy nieanglojęzyczne, które otrzymały szanse na Oscara, to: meksykański "Biutiful" Alejandro Gonzaleza Inarritu - z Javierem Bardemem w roli głównej, grecki "Dogtooth" Giorgosa Lanthimosa, duński "In a Better World" w reżyserii Susanne Bier, kanadyjskie "Pogorzelisko" Denisa Villeneuve'a i algierski "Outside the Law" ("Hors-la-loi") Rachida Bouchareba.

W kategorii pełnometrażowy film animowany o Oscara walczą: "Toy Story 3", "Jak wytresować smoka" Chrisa Sandersa i Deana DeBlois oraz "Iluzjonista" Sylvaina Chometa. W kategorii najlepszy pełnometrażowy dokument zmierzą się m.in.: "Exit through the Gift Shop" (twórcy: Banksy i Jaimie D'Cruz) i "Restrepo" (Tim Hetherington i Sebastian Junger).

Do Oscara za zdjęcia nominowano operatorów filmów: "Czarny łabędź" (Matthew Libatique), "Incepcja" (Wally Pfister), "Jak zostać królem" (Danny Cohen), "The Social Network" (Jeff Cronenweth) i "Prawdziwe męstwo" (Roger Deakins).