"Biała odwaga" była wyświetlana w kinach od 8 marca. Zebrała bardzo dobre recenzje. Teraz przyszedł czas na premierę VOD.

"Biała odwaga" jako serial

Jednak co ciekawe, "Biała odwaga" pojawiła się na platformie Amazon Prime Video nie jako film, lecz w formie trzyodcinkowego miniserialu. Pozwoliło to twórcom wzbogacić obraz o wiele interesujących wątków i scen, które musiały wylecieć przy montażu odpowiednio krótszej wersji kinowej.

Reklama

Już po pierwszym weekendzie serial okazał się przebojem streamingu, momentalnie zajmując 1. miejsce wśród najchętniej oglądanych produkcji na platformie Prime Video.

"Biała odwaga". Kto za tym stoi?

Tak serial, jak i film wyreżyserował ceniony zarówno jako twórca fabuł, jak i dokumentalista Marcin Koszałka ("Czerwony pająk", "Takiego pięknego syna urodziłam"). Jest on również współautorem scenariusza, obok Łukasza M. Maciejewskiego ("Czerwony pająk", "Dzień Matki").

Główne role zagrali Filip Pławiak, Julian Świeżewski i Sandra Drzymalska, a partnerują im m.in. Jakub Gierszał, Wiktoria Gorodeckaja i Andrzej Konopka.

Reklama

"Biała odwaga". O czym opowiada?

Akcja rozgrywa się pod koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat (Filip Pławiak) lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka (Sandra Drzymalska). Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi (Julian Świeżewski).

Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa (Jakub Gierszał), który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

Trwa ładowanie wpisu