Jeden z najpotężniejszych w historii świata, uwielbiany i znienawidzony. Owiany legendą nieśmiertelności, jednak umiera 1 marca 1953 roku w wieku 74 lat. Jego śmierć to początek nowej historii Europy…

Reklama

"Stalin - życie i śmierć dyktatora"

Reklama

Przygotowana przez ARTE.tv seria dokumentalna "Stalin - życie i śmierć dyktatora" buduje portret tej postaci – przywołuje historię życia przywódcy przesiąkniętego krwią milionów ludzi oraz jego nagły zmierzch. Za pomocą animacji i archiwalnych zdjęć bierze pod lupę rządy Stalina, jego drogę do władzy, idee jakimi się kierował oraz okrucieństwa, których się dopuścił. Widzowie będą mogli zobaczyć nienaruszone wnętrza daczy Stalina, dowiedzą się jak wyglądało jego codzienne życie i zobaczą rekonstrukcję dnia jego śmierci. Poznają także historię Stalina od jego pierwszych spotkań z Leninem, osobiste tragedie – samobójstwo żony i ucieczkę ukochanej córki, aż po dni, kiedy osiągnął pełnię władzy i niepodzielnie rządził Związkiem Radzieckim.

Seria "Stalin - życie i śmierć dyktatora" stanowi doskonałą okazję do poszerzenia swojej wiedzy na temat życia i śmierci radzieckiego przywódcy, a także historii i polityki ZSRR, a może nawet znalezienia paraleli z obecnym prezydentem Rosji. Dokument można obejrzeć na bezpłatnej platformie VOD ARTE.tv pod tym linkiem.