Tak, mogę tylko potwierdzić, że pan Darren Aronofsky miesiąc temu został już oficjalnie obywatelem Polski– mówi w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" mec. Marcin Mamiński, który pomagał amerykańskiemu reżyserowi w uzyskiwaniu polskiego obywatelstwa.

Reklama

Pomoc polskich przodków

"Wprost" zauważa, że procedura trwa zwykle 4-5 lat. Jednak w przypadku Aronofsky'ego wszystko zajęło zaledwie rok. I wbrew pozorom filmowcowi nie pomogła sława, lecz polscy przodkowie. Babka twórcy była bowiem Polką, która wyemigrowała do USA. Pragnieniem rodziców Aronofsky'ego było, żeby kiedyś został Polakiem – podkreśla mec. Mamiński.

Przy okazji polskie obywatelstwo uzyskała również siostra reżysera, Patti, absolwentka szkoły baletowej - informuje "Wprost".

Starania aktora o polskie obywatelstwo

Aronofsky nie jest jest jedynym filmowcem zza Wielkiej Wody, który czuje się Polakiem. Obecnie o polskie obywatelstwo stara się także aktor Jesse Eisenberg, znany m.in. z nominowanej do Oscara roli Marka Zuckerberga w filmie "The Social Network". Rodzina aktora pochodzi z Lublina i Krasnegostawu, a przodkowie jego żony, Anny Strout, mieszkali w Łodzi.

Eisenberg posiada już polski PESEL, a w wywiadzie dla TVN ujawnił, że złożył wniosek o polskie obywatelstwo dziewięć miesięcy temu i czeka już tylko na finalny podpis.