Ioseliani urodził się w 1934 r. w Tbilisi. Studiował w Moskwie; sztuką filmową zajmował się od lat 60. Jego pierwszy film długometrażowy "Cierpkie wino" otrzymał w 1966 r. nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) na festiwalu w Cannes.

Reklama

Otar Ioseliani nie żyje

Do najsłynniejszych filmów Ioselianiego należą nakręcone w ZSRR "Był sobie drozd" i "Pastorałka", a także zrealizowane we Francji "Ulubieńcy księżyca" i "Polowanie na motyle".

Od początku lat 80. mieszkał i pracował we Francji. Realizował także filmy dokumentalne, m.in. "Samotna Gruzja" (1994). Był laureatem wielu nagród, uhonorowany m.in. Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W 2000 roku przewodniczył jury na festiwalu w Cannes.

Ioseliani często krytykował rosyjskie władze, zwłaszcza w sprawie wojen w Czeczenii, oraz w kontekście napaści na Gruzję w 2008 roku. Rosyjskich żołnierzy nazwał wówczas "grabieżcami i gwałcicielami". W 2022 r. reżyser zdecydowanie potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, nazywając Putina "mordercą" i porównując go do Hitlera.