Podczas jubileuszowego Kina na Granicy, chcemy przypomnieć filmowy dorobek Anny Dymnej od czasów najdawniejszych; od +Pięciu i pół bladego Józka+ Henryka Kluby z 1971 roku. Na planie młodziutka aktorka poznała Wiesława Dymnego, który był autorem scenariusza. To artysta, który wkrótce odmieni życie przyszłej gwiazdy. Już jako mąż, nakłoni ją, by nigdy nie zapomniała, że jest przede wszystkim człowiekiem i ma być człowiekiem, czyli działać dla ludzi” – powiedział dyrektor programowy przeglądu ze strony polskiej Łukasz Maciejewski.

Reklama

Organizatorzy podali, że w Cieszynie zobaczyć będzie można różne twarze aktorki: eteryczną i zmysłową – w „Dolinie IssyTadeusza Konwickiego, przejmującą i zmagającą się z alkoholem dziennikarki w „Tylko strachBarbary Sass, poczciwą fizys wyrozumiałej pani Sawickiej w „Dużym zwierzęciuJerzego Stuhra. Widzowie zobaczą Dymną pracującą z mistrzami kina, ale i debiutantami.

Rozmowa z Anną Dymną

Reklama

Maciejewski, po seansie „Mistrza i Małgorzaty”, mini-serialu telewizyjnego na podstawie o Bułhakowa, poprowadzi rozmowę o Annie Dymnej z nią samą i z zaproszonymi do Cieszyna przyjaciółmi artystki. „Tego wieczora będą z nami: Małgorzata Zawadzka, Dorota Pomykała, Krzysztof Globisz, Krzysztof Zawadzki, a także Piotr Trojan, Maria Pakulnis, Zbigniew Zamachowski i Agnieszka Żulewska” – dodał dyrektor programowy.

Anna Dymna jest laureatką licznych nagród za występy teatralne i filmowe, oraz zwyciężczynią plebiscytów na najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów. Od lat mocno zaangażowana w wiele inicjatyw i akcji społecznych. W 2003 roku założyła w Krakowie Fundację „Mimo Wszystko”, która stała znaczącą instytucję charytatywną, pomagającą osobom chorym i niepełnosprawnym, organizując wydarzenia integracyjne i budując nowoczesne ośrodki rehabilitacyjno-terapeutyczne.

Wcześniej organizatorzy zapowiedzieli, że w programie tegorocznego Kina na Granicy znajdzie się też retrospektywa dzieł artystycznej rodziny, z osobistym udziałem jej bohaterów: Agnieszki Holland, Magdaleny Łazarkiewicz, Laco Adamika, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza, Kasi Adamik, Michała Bielawskiego i Mary Komasy.

25. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się między 29 kwietnia i 3 maja. Impreza jest największym przeglądem filmów z Polski, Czech i Słowacji.