Serial, który opowiada o życiu legendarnego psa, pojawił się na poświęconym mu kanale na YouTube. Zwiastun serialu zatytułowanego po prostu "Pies Patron" został zamieszczony w przeddzień Nowego Roku, a pierwszy odcinek - 7 stycznia.

Reklama

W kreskówce Patron, podobnie jak w życiu, poszukuje ładunków wybuchowych, a także "zaprzyjaźnia się" z innymi zwierzętami, szczególnie z kotem o imieniu Tom. W pierwszym odcinku zatytułowanym "Zniszczony most" Patron opowiada kociemu przyjacielowi o swoim dniu pracy.

Reżyserem animacji jest Anastasija Falilejewa, autorką pomysłu i scenarzystką Sasza Ruban. Projekt realizowany jest przy wsparciu amerykańskiej agencji rządowej USAID i w partnerstwie z UNICEF.

Patron (po polsku "nabój, pocisk" - PAP) to pies rasy terier Jack-Russell, który pracuje w służbach ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie rówieńskim na północnym zachodzie Ukrainy. Specjalizuje się w szukaniu min, odnalazł ich kilkaset. Jego opiekunem jest saper Mychajło Iljew.

Reklama

Pies został uwieczniony na muralu w Równem. Na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Cannes dostał nagrodę dla psów, Palm Dog-manitarian (Palma Pso-manitarna), a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył go specjalną nagrodą za służbę.