"Wydawać się może, że łatwiej jest kręcić filmy dokumentalne o niezwykłych tematach i bohaterach, ponieważ wszyscy widzą w nich coś szokującego. Podziwiać należy jednak +rzemieślników+ kina dokumentalnego, którzy potrafią stworzyć niezwykłą historię, opowiadając o najzwyklejszych tematach i postaciach" - napisali jurorzy konkursu głównego 19. Millenium Docs Against Gravity, uzasadniając decyzję o przyznaniu Grand Prix "Lombardowi" Łukasza Kowalskiego.

Reklama

Film, który zadebiutował wiosną na pokazach festiwalowych, w piątek trafi na ekrany kin. Reżyser Łukasz Kowalski stworzył filmową opowieść o właścicielach i pracownikach niecodziennego lombardu w Bytomiu. Prowadzony przez ekscentryczną parę Joli i Wieśka biznes podupada wraz z upadkiem bytomskich kopalni i gwałtownym wzrostem bezrobocia. Ubożejący mieszkańcy miasta przynoszą do lombardu coraz mniej wartościowe i coraz mniej użyteczne przedmioty, właściciele balansują zaś pomiędzy próbami niesienia wsparcia a potrzebą zarobku, wymyślając coraz to bardziej desperackie strategie przetrwania.

Podczas gali wręczenia nagród MDAG 19 maja jurorzy zwrócili uwagę na swoisty humor, towarzyszący bohaterom, "którzy próbują ratować innych przed +utonięciem+, mimo że sami znajdują się na +tonącym statku+". "Zdaje się, że coraz trudniej jest odnaleźć humor w otaczającym świecie, jednak bohaterowie filmu znajdują najbardziej uniwersalne, ludzkie sposoby, by nas rozśmieszyć" - napisano.

Oprócz Grand Prix podczas 19. MDAG "Lomabrd" otrzymał również Nagrodę Millenium za najlepszy film dokumentalny, nagrodę publiczności województwa śląskiego oraz Nagrodę Smakjam - za najlepszy film polski. Podczas festiwalu Camerimage 2022 otrzymał nominację do nagrody w Konkursie Pełnometrazowych Filmów Dokumentalnych. Był też nominowany do nagrody Młodzi i Film w kategorii Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych.

Trwa ładowanie wpisu