Program festiwalu opublikowano na stronie internetowej Pięciu Smaków. Jak podali organizatorzy, znalazło się w nim 39 filmów, spośród których 30 będzie dostępnych online. Projekcjom towarzyszyć będą prelekcje. "Widzowie będą mieli również okazję wysłuchać szeregu podkastów, w których znajdą się poszerzone rozmowy wokół filmów oraz tematów w nich poruszanych. Będą to zarówno podkasty Azja Kręci, nagrane przez selekcjonerów festiwalu, jak i audycje naszych partnerów medialnych i zaprzyjaźnionych redakcji" - czytamy.

Reklama

Do sekcji konkursowej Nowe Kino Azji zakwalifikowanych zostało 11 filmów, które składają się "na barwną i wymowną panoramę kina azjatyckiego". Wśród nich znalazły się "Wiosenny pobrzask" Fumito Fujikawy, "Duchy przeszłości" Rahula Sadasivana, "Inwazja barbarzyńców" Tan Chui Mui, "Wąska droga" Lama Suma i "Przesąd" Parka Kanga.

Strefa wysokobudżetowa

Wysokobudżetowym produkcjom i nowym dziełom uznanych twórców poświęcono sekcję Asian Cinerama, w której pokazane zostaną chociażby "Za szybcy, za czuli" Nawapola Thamrongrattanarita czy "Wielka noc" Juna Roblesa Lany. Dobre samopoczucie mają zapewnić widzom filmy z sekcji Japan Feel-Good, takie jak "Moje słodkie trunki" Akiko Ohku, "Ito" Satoko Yokohamy, "Kot do wynajęcia" Naoko Ogigami i "Liście komeliny" Hideyukiego Hirayamy. Natomiast wielbicieli kina grozy mogą zainteresować pokazy m.in. filmów "Irul: nawiedzony hotel" M.S. Prema Natha i "Utrapienie" Teddy'ego Soeriaatmadji.

Program festiwalu dopełni sekcja Hongkong. Kino czasu przemian, w której zaprezentowane zostaną m.in. "W pogoni za smokiem" Jasona Kwana i Jinga Wonga oraz "Motyl" Yan Yan Mak, a także retrospektywa filmów Edwarda Yanga, twórcy tajwańskiej nowej fali: "Tego dnia na plaży", "Historia z Tajpej", "Terroryści", "Jasny dzień lata", "Konfucjańska konsternacja" oraz "I raz, i dwa".

Reklama

Organizatorzy przypomnieli, że 16. odsłona Pięciu Smaków będzie dedykowana zmarłej w lutym br. współtwórczyni festiwalu Jagodzie Murczyńskiej. "W niedzielę, 20 listopada, po seansie filmu +Kot do wynajęcia+ Naoko Ogigami zaprosimy na spotkanie, podczas którego wspomnimy naszą drogą koleżankę" - poinformowali.

Festiwal, którego gośćmi będą m.in. Martika Ramirez Escobar, Ho Wi Ding i Kamila Andini, odbędzie się w formule hybrydowej - od 16 do 23 listopada w stołecznych kinach Muranów i Kinoteka oraz od 16 listopada do 4 grudnia online.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.piecsmakow.pl/.