"Dzieci damy Angeli Lansbury z przykrością powiadamiają, że ich matka zmarła w spokoju w swoim domu w Los Angeles" - powiadomili w oświadczeniu we wtorek najbliżsi aktorki. Artystka odeszła na pięć dni przed swoimi 97. urodzinami.

Angela Lansbury - życie

Urodzona w 1925 roku w Londynie Lansbury została uhonorowana w 2014 roku tytułem Damy Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego za szczególne zasługi dla brytyjskiej kinematografii i pracę charytatywną.

Reklama

Amerykańskie czasopismo "Hollywood Reporter" nazwało ją jedną z ostatnich gwiazd Złotej Ery Hollywood. W ciągu ponad 70 lat kariery, obejmującej film, teatr i telewizję, Angela Lansbury była trzykrotnie nominowana do Oscara. Największą popularność przyniósł jej serial kryminalny "Napisała: morderstwo", w którym wcielała się w rolę Jessiki Beatrice McGill Fletcher. Za każdy sezon serialu otrzymała nominację do nagrody Emmy, której jednak nigdy nie wygrała.

Przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Filmowa, wyróżniając Lansbury nagrodą za całokształt twórczości, uznała ją za "ikonę rozrywki, która stworzyła jedne z najbardziej zapadających pamięć postaci w historii kina, inspirując kolejne pokolenia aktorów".