Podczas festiwalu można zobaczyć łącznie kilkanaście filmów fabularnych, a we współpracy z polskim festiwalem ŻubrOFFka wyświetlone zostaną cztery filmy krótkometrażowe reżyserów z Ukrainy.

W tym roku festiwal filmów polskich +Kinopolska+ odbywa się w okolicznościach wyjątkowych: nowa wojna na dużą skalę w Europie wybuchła po ujawnieniu okrutnego i cynicznego oblicza imperializmu. Możemy tylko żywić nadzieję, że Europa przezwycięży to barbarzyństwo, a hasło +nigdy więcej!+ pozostanie aktualne. Pozostańmy zjednoczeni dla Ukrainy, poznajmy jej kulturę” – oświadczyła dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu Anna Biłos.

Reklama

Z publicznością festiwalu spotkają się podczas prezentacji swoich dzieł m.in. polscy reżyserzy Aga Woszczyńska, Aleksandra Terpińska, Agnieszka Smoczyńska i Konrad Aksinowicz, Kuba Mikurda, Tomasz Habowski, Łukasz Ronduda, Bartosz Blaschke czy główny operator „IO” Michał Dymek.

IO z Cannes

Wydarzenie otworzył dramat „Cicha ziemia” w reżyserii Woszczyńskiej i najnowszy film Skolimowskiego „IO”, który zdobył Nagrodę Jury tegorocznego 75. festiwalu filmowego w Cannes. Film ten wejdzie na ekrany francuskich kin 19 października. Paryska publiczność będzie też mieć okazję zobaczyć dwa pierwsze filmy Skolimowskiego - „Rysopis” i „Walkower”.

Pozostając w wątku klasyki polskiego kina, w programie festiwalu znalazł się także film science fiction „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.

Wszystkie filmy będę wyświetlane z napisami bądź z francuskim dubbingiem.

Reklama

Festiwal skierowany jest zarówno do polskiej, jak i francuskiej publiczności, która w Instytucie Polskim odkrywa i poznaje polską kulturę. Publiczność festiwalu jest zróżnicowana; jest dużo uczestniczącej w wymianach studenckich młodzieży. Kino L’Arlequin z pięknym przestronnym foyer umożliwia bezpośrednie spotkania twórców z publicznością.

Na zakończenie festiwalu wyświetlony zostanie film Agnieszki Smoczyńskiej „The Silent Twins”.