Program wydarzenia opublikowano na stronie internetowej Dwóch Brzegów. Jak czytamy, zbliżający się festiwal zainauguruje pokaz "Corsage" Marie Kreutzer, czyli "portretu kobiety walczącej o prawo do zrzucenia - w przenośni i dosłownie - gorsetu kulturowego i obyczajowego". "Na zamknięcie zaprezentujemy polską premierę +The Eight Mountains+ Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch wyróżnionego w Cannes nagrodą jury. Rozgrywająca się na przestrzeni trzech dekad poruszająca historia przyjaźni z Alessandro Borghim i Lucą Marinellim pokazuje, czym jest przywiązanie do miejsca pochodzenia, miłość i strata" - zapowiedziano.

Reklama

Wiele wyczekiwanych tytułów - m.in. "Piękny poranek" Mii Hansen-Love z Leą Seydoux w roli głównej oraz dokument "Diana. The Princess" Eda Perkinsa - będzie można obejrzeć w sekcji "Świat pod namiotem". "Wśród propozycji programowych warto wymienić nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie +Alcarras+ Carli Simón, prezentowane w Cannes +Baby Broker+ najnowsze dzieło Hirokazu Kore-edy — reżysera nagrodzonych Złotą Palmą i nominowanych do Oscara +Złodziejaszków+, interesujący debiut +Braty+ Marcina Filipowicza oraz pokazywany w Berlinie film dokumentalny +Serce dębu+, w którym Laurent Charbonnier i Michel Seydoux spędzili rok, filmując majestatyczną przyrodę" - przekazano.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych rywalizować będzie 20 polskich i zagranicznych produkcji, które oceni jury w składzie: aktorka Julia Wyszyńska, reżyserka filmów dokumentalnych Lidia Duda oraz krytyk filmowy i dziennikarz Michał Walkiewicz.

Retrospektywa Rosiego

W programie znalazła się także retrospektywa reżyserska włoskiego dokumentalisty Gianfranco Rosiego, który ma na swoim koncie m.in. Złotego Lwa za "Rzymską aureolę" i Złotego Niedźwiedzia za "Ogień na morzu". "Te dwa filmy i +Notturno+ będzie można obejrzeć na BNP Paribas Dwa Brzegi" - podano.

Reklama

W cyklu "I Bóg stworzył aktora" gościem specjalnym będzie Jan Peszek. "Ten wyjątkowy, oryginalny aktor teatralny, filmowy, reżyser i pedagog spotka się z publicznością podczas Lekcji kina i w monodramie +Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego+. Spektakl odbędzie się na Zamku w Kazimierzu" - czytamy. Do Kazimierza Dolnego przyjadą również m.in. Maciej Stuhr, Agata Buzek, Wojciech Marczewski, Aleksandra Terpińska, Anna Kazejak, Marcin Bortkiewicz, Bartosz Blaschke i Michał Sikorski.

16. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca - 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Głównymi lokalizacjami imprezy będą: miasteczko festiwalowe, Kino Lubelskie przy ul. Szkolnej 1, Kino na Zamku oraz Kino Perła na Małym Rynku. Relacje z pokazów i wydarzeń towarzyszących będzie można śledzić w magazynie "Głos Dwubrzeża", który będzie dostępny w wersji drukowanej i online.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: https://www.dwabrzegi.pl/.