Fundatorem gwiazdy Anny Dymnej jest Miasto Łódź, w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Jej uroczyste odsłonięcie - z udziałem aktorki - odbędzie się 1 lipca o godz. 16.30 przy ul. Piotrkowskiej 71. Po nim zaplanowano otwarte spotkanie z Dymną w Clubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77.

Reklama

Anna Dymna jest jedną z najpopularniejszych polskich aktorek - ma na koncie kilkaset ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem.

Urodziła się 20 lipca 1951 r. w Legnicy, jako Anna Dziadyk. W 1973 r. ukończyła PWST w Krakowie, gdzie jeszcze wcześniej zadebiutowała na deskach Teatru im. J. Słowackiego (1969 r.) rolami Isi i Chochoła w "Weselu"; z tą sceną związana jest do dziś.

Aktorka mówi, że teatr jest jej największą pasją. W Starym Teatrze w Krakowie wystąpiła m.in. w "Dziesięciu portretach z czajką w tle" wg Antoniego Czechowa (reż. J. Grzegorzewski, jako Nina Zarieczna), "Zwierzeniach clowna" Heinricha Bolla (reż. M. Grąbka, jako Maria Derkum), "Republice marzeń" Brunona Schulza (reż. R. Zioło, jako Adela). W "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego występowała też jako Gospodyni (reż. Andrzej Wajda) i jako Radczyni (reż. Jan Klata).

Widzowie znają Dymną także z ról filmowych i telewizyjnych - grała Anię Pawlakównę ("Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", reż. Sylwester Chęciński) i Barbarę Radziwiłłównę w filmie Janusza Majewskiego. W dorobku Dymna ma też m.in. role w filmach: "Dolina Issy" (reż. T. Konwicki), "Dama kameliowa" (reż. J. Antczak), "Śmierć jak kromka chleba" (reż. K. Kutz), "Pestka" (reż. K. Janda), "Wiedźmin" (reż. M. Brodzki), "Stara baśń" (reż. J. Hoffman) i "Skazany na bluesa" (reż. J. Kidawa-Błoński); w serialach "Mistrz i Małgorzata" Macieja Wojtyszki, "Siedlisko" Janusza Majewskiego.

Reklama

W 2021 roku Anna Dymna została pierwszą laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza. Odebrała ją podczas gali w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Z kolei w 2022 roku zaplanowane są trzy premiery filmowe z jej udziałem.

Reklama

Artystka od lat angażuje się w działania na rzecz potrzebujących wsparcia. W 2003 r. założyła w Krakowie Fundację "Mimo Wszystko", która pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym z całej Polski.

Jest laureatką licznych nagród, otrzymała też m.in. tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda, Andrzeja Seweryna, została wmurowana dwa lata później.

Gwiazdami na ul. Piotrkowskiej do tej pory uhonorowano 90 osób zasłużonych dla polskiej kinematografii m.in. reżyserów, aktorów i aktorki, twórców muzyki filmowej, operatorów, producentów oraz autorów filmów animowanych.