Jak podkreślono w komunikacie na stronie internetowej festiwalu, Tom Cruise powróci na canneńską imprezę, w której do tej pory uczestniczył tylko raz: 18 maja 1992 r. przy okazji filmu Rona Howarda "Za horyzontem". "Dokładnie trzydzieści lat później - 18 maja 2022 r. - festiwal w Cannes złoży aktorowi hołd za całokształt twórczości" - czytamy.

Reklama

Organizatorzy imprezy poinformowali, że 18 maja w godzinach popołudniowych Tom Cruise porozmawia z dziennikarzem Didierem Allouchem, a następnie weźmie udział w wieczornej projekcji filmu "Top Gun: Maverick" Josepha Kosinskiego.

Nowe władze Cannes

Pod koniec marca ogłoszono, że 1 lipca trzyletnią kadencję prezesa festiwalu rozpocznie Iris Knobloch, była prezes WarnerMedia na Francję. W ciągu całej swojej drogi zawodowej zawsze opowiadałam się za kinem. Jestem zaszczycona, że będę mogła dać z siebie wszystko, aby to światowe wydarzenie pozostało wpływowe. Festiwal w Cannes ma kluczowe znaczenie dla podtrzymywania życia kulturalnego. Obecnie świat potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek - zwróciła uwagę, cytowana w komunikacie.

Reklama

Knobloch zastąpi na tym stanowisku Pierre'a Lescure, którego trzecia kadencja upływa 30 czerwca. Kiedy w czerwcu 2020 r. uzyskałem reelekcję, wyraziłem życzenie, aby zapewnić sobie sukcesję przed upływem trzeciej kadencji. Kobieta przejmująca tę funkcję powinna być najważniejsza. Cieszę się, że Iris Knobloch dołączy do załogi i z przyjemnością przekażę jej pałeczkę, ponieważ bez wątpienia wykaże się wizją i talentem na swoim nowym stanowisku - zaznaczył obecny prezes festiwalu.

75. festiwal filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja. Program oficjalnej selekcji poznamy 14 kwietnia.