Ze strony miasta sygnatariuszem dokumentu jest prezydent Jacek Majchrowski.

Pieniądze na pustostany

Zgodnie z ustaleniami stron, miasto otrzyma od CORE "know-how" – informacje praktyczne zdobyte na podstawie dotychczasowych doświadczeń fundacji. Organizacja zakłada w Krakowie swój oddział, co oznacza też, że zatrudnia tutaj pracowników, którzy będą pomagać uchodźcom w miejscach ich zatrzymania. Współpraca ma polegać także na wsparciu finansowym fundacji. Wiadomo m.in., że organizacja przekaże środki na odnowę pustostanów dla 50 uchodźców.

Reklama

Aktor pracuje nad filmem dokumentalnym o agresji Rosji na Ukrainę, ale – jak podkreślił na środowej konferencji prasowej w magistracie – "teraz najważniejsza jest pomoc dla Ukrainy, na tym trzeba się skupić". Penn wyraził podziw dla Polaków za ich empatię i zrozumienie dla narodu ukraińskiego. O prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim mówił jako o bohaterze, który inspiruje go.

Reklama

Z Ukrainy do Polski

W dniu agresji Rosji na Ukrainę amerykański gwiazdor był w Kijowie, gdzie kręcił film dokumentalny o działaniach Rosji przeciwko Ukrainie. Wcześniej, w 2021 r. w rejonie Morza Azowskiego spotkał się z ukraińskimi żołnierzami.

Po rosyjskiej agresji 24 lutego Penn porzucił samochód na poboczu i postanowił na nogach przejść z Kijowa do granicy z Polską. Wcześniej rozmawiał z najważniejszymi politykami w Ukrainie. W dniu wybuchu wojny wysłuchał także orędzia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Czym jest fundacja CORE?

Reklama

Fundacja CORE, jak czytamy na jej stronie internetowej, niesie teraz najpilniejszą pomoc dla uchodźców w Polsce i Rumunii. Uciekającym przed wojną zapewnia m.in. pożywienie, wodę, transport w miejsca schronienia.

CORE (Community Organized Relief Effort) powstała w 2010 r. w odpowiedzi na trzęsienie ziemi na Haiti, gdzie niosła pomoc, w tym medyczną, i gdzie dalej działa na rzecz mieszkańców. W czasie pandemii koronawirusa fundacja prowadzi m.in. bezpłatne testy w kierunku Covid w USA.