Islandzko-szwedzko-polska koprodukcja stała się niespodziewanym hitem amerykańskiego box-office'u i już jest wymieniana obok takich tytułów jak „Midsommar. W biały dzień", czy „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii".

Reklama

Wyróżniony Nagrodą za Oryginalność w canneńskiej sekcji Un Certain Regard intymny, minimalistyczny dramat rozgrywa się na odizolowanej farmie, gdzie młode małżeństwo opiekuje się stadem owiec. Ich surowe, wypełnione pracą życie zmienia się gwałtownie, gdy pewnej nocy w zagrodzie przychodzi na świat niezwykła istota. María i Ingvar zabierają ją do domu, a ich decyzji o przejęciu opieki nad noworodkiem towarzyszy pełne gniewu i rozpaczy beczenie owczej matki. Rosnące napięcie potęguje pojawienie się w domu brata Ingvara: pogubionego muzyka, który ma zawsze puste kieszenie i przynosi ze sobą wyłącznie kłopoty.

W głównej roli występuje Noomi Rapace, znana m.in. z hollywoodzkich superprodukcji („Prometeusz”, „Bright") i szwedzkich kryminałów („Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”).

Reżyser Valdimar Jóhannsson niespiesznie odkrywa przed nami kolejne karty. Swoją opowieść osnuwa wokół granicy pomiędzy ludzkim i tym, co nie-ludzkie, stawiając pytania o nasze złożone relacje z naturą.

Reklama