Organizowany od 2018 roku międzynarodowy festiwal filmowy w Jeonju to impreza prezentująca najciekawsze produkcje krótkometrażowe z całego świata. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była troska o ludzką duchowość w trudnych, pandemicznych czasach. – Pfizer, Moderna czy Astra Zeneca chronią nasze ciała. Tymczasem dusza także potrzebuje źródeł siły oraz odporności, a twórczość filmowa jest jednym z nich – podkreślają organizatorzy.

Reklama

Zdaniem jury „Kamień” Bartosza Kozery idealnie wpisuje się w te założenia. Przewrotny moralitet o cudownym ozdrowieniu zakonnicy i jego nieoczekiwanych konsekwencjach urzekł jurorów i zdobył Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu.

Historia opowiedziana w „Kamieniu” rozpoczyna się w punkcie, w którym młodziutka, niepełnosprawna siostra Zofia przypadkiem dotyka leżącego w parku kamienia. Chwilę później niespodziewanie odzyskuje władzę w nogach. Przełożeni Zakonu postanawiają podjąć starania, by Watykan uznał to zdarzenie za cud.

Nagroda na festiwalu w Jeonju to nie pierwszy laur dla produkcji w reżyserii Bartosza Kozery. Film zdobył już I nagrodę na tegorocznym Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Złote Grono Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie oraz aż cztery statuetki na Gosh! Film Festival w Paryżu (dla najlepszego filmu, reżysera, scenarzysty oraz wyróżnienie specjalne „Cinéma des Potes”).

Szeroka polska publiczność będzie mogła obejrzeć nagrodzoną produkcję już 15 października na antenie TVN Fabuła.