16. edycja festiwalu zakończyła się w minioną niedzielę. Uhonorowany dramat społeczny Kruhlika z 2019 roku, produkcji Studio Munka-SFP, przedstawiana jest jako opowieść o „znanym polityku powodującym wypadek drogowy po którym matka i dwójka dzieci walczą o życie. Przybyła na miejsce policja usiłuje wyjaśnić okoliczności tragedii”.

Reklama

Nagroda im. Elżbiety Czyżewskiej - za rolę damską przypadała Zofii Domalik za udział w filmie „Wszystko dla mojej matki” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Za kreację męską w „Bożym Ciałe” Jana Komasy jury festiwalowe wyróżniło Jana Komasę. Nagrodę publiczności otrzymał film Jacka Bromskiego „Solid Gold”.

Widzowie imprezy w Nowym Jorku obejrzeli, ze względu na odwołanie festiwal w minionym roku z powodu pandemii Covid-19, produkcje z lat 2019 i 2020. 16. edycję otworzył film „Śniegu już nigdy nie będzie” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

W programie znalazły się ponadto „Sewat” Magnusa von Horna, który wchodzi na amerykańskie ekrany, „Szarlatan” oraz „Obywatel Jones” Agnieszki Holland. Miłośnicy animacji zobaczyli pełnometrażowy film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Tegoroczna impreza przebiegała w dwóch etapach. Od 26 do 29 maja projekcje prezentowano w Scandinavia House Theater na Manhattanie. Od 29 do 6 czerwca wszystkie filmy można było obejrzeć online.

Gościem festiwalu była Katarzyna Śmiechowicz występująca w „Solid gold”. Jej uczestnicy zobaczyli też nagrany wywiad z Agnieszką Holland.

Jury 16. edycji Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku przewodniczył amerykański aktor, laureat Złotego Globu Stacy Keach. Wystąpił on m.in. w takich produkcjach jak „ Hemingway”, „Tragikomiczne wypadki z życia Titusa” oraz „Honeydripper”.