Już pod koniec 2020 roku przygotowaliśmy i wydaliśmy okolicznościowe kalendarze na rok 2021 poświęcone twórczości Andrzeja Wajdy. Kalendarze prezentują plakaty do filmów Andrzeja Wajdy, które zostały namalowane na nowo w ramach projektu pt. +Wajda na nowo+” - poinformował prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Reklama

W drugiej połowie sierpnia zostanie zorganizowany Festiwal filmowy pod tą samą nazwą. - odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia na bulwarach nad Czarną Hańczą. Organizatorem imprezy będzie Suwalski Ośrodek Kultury oraz m.in. Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

6 marca przypada 95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Z tej okazji w sali jego imienia w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się wieczór wspomnień i koncert. Podczas niego Suwalska Orkiestra Kameralna wykona kompozycje znane z filmów reżysera.

Pod koniec roku w Muzeum Okręgowym w Suwałkach będzie można obejrzeć multimedialną wystawę pt. „Wajda”. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie miała swoją premierę w 2019 roku.

W Roku Andrzeja Wajdy będą organizowane konkursy plastyczne i fotograficzne, lekcje tematyczne, wystawy, quizy wiedzy, wycieczki śladami artysty, warsztaty muzyczne i taneczne oraz projekcje filmów reżysera.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. To jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej z 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii - zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. Miał 90 lat. Chciał być pochowany w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany. Urna z prochami Andrzeja Wajdy została złożona 19 października 2016 r. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie