Piotr Machalica zmarł 14 grudnia w wieku 65 lat.

Reklama

Na cmentarzu zagrali i zaśpiewali mu na pożegnanie polską wersję słynnej piosenki Franka Sinatry "I Did it My Way" – "Idź swoją drogą" oraz "Tears in Heaven" Erika Claptona.

W piątek artystę pożegnano w Warszawie podczas mszy pogrzebowej, odprawionej w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. W sobotę odprawiono w jego intencji mszę świętą w kościele w podczęstochowskiej Blachowni, a następnie złożono urnę z prochami w rodzinnym grobie w Częstochowie.

"Częstochowa stała mi się bliska"

Piotr Machalica był dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie w latach 2006-2018. Wielokrotnie występował też przed częstochowską publicznością, m.in. w "Do dna" na podstawie jednoaktówek Ludmiły Pietraszewskiej w reż. André Hübner-Ochodlo, "Hamlecie" tego samego reżysera, w spektaklach "Kredyt" czy "Miłość i polityka", w których grał główne role.

W 2018 r. mówił redakcji miejskiego miesięcznika CGK: Częstochowa stała mi się bliska podczas tych 12 lat, poznałem tu wielu ludzi, wielu artystów, muzyków, którzy z czasem stali się moimi przyjaciółmi.

W sobotę wieczorem, o godz. 19.00 na swoim kanale w serwisie YouTube Teatr im. A. Mickiewicza opublikuje ostatnią premierę, w której uczestniczył jej były dyrektor artystyczny przed odejściem z tego stanowiska. Koncert będzie dostępny przez pełną dobę – czyli do niedzieli, 20 grudnia, do godz. 19.00.

Premiera spektaklu miała miejsce 29 kwietnia 2018 r. Złożyły się na niego ukochane piosenki, które miał w swoim repertuarze Piotr Machalica – autorstwa Agnieszki Osieckiej, Bułata Okudżawy, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty.

Reżyserią i scenariuszem Piotr Machalica zajął się wspólnie z Robertem Dorosławskim. Obok nich na scenie pojawił się też Adam Machalica - bratanek Piotra. Śpiewającym akompaniowali znani częstochowscy instrumentaliści – gitarzyści Michał Walczak i Krzysztof Niedźwiecki, kontrabasista Andrzej Zielak oraz trębacz Paweł Surman.

Piotr Machalica jest znany m.in. z ról w filmach: "Dekalog IX" Krzysztofa Kieślowskiego, "Dzień świra" Marka Koterskiego i "Sztuka kochania" Jacka Bromskiego. Był związany m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polonia i Och-Teatrem oraz Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.