Jak wyjaśniono, tematem tegorocznej edycji, która zakończy się 6 grudnia, jest melancholia.

Reklama

"Choć zmianie uległa formuła wydarzenia, to festiwal tak jak w latach ubiegłych bierze pod lupę fenomen kina sprzed przełomu dźwiękowego. Część filmów, na wzór dawnych seansów z początku XX wieku, będzie można zobaczyć wraz z koncertem wykonanym przez artystów reprezentujących różne style muzyczne. Niektóre z produkcji dostępne będą w wersjach z gotową muzyką autorstwa uznanych artystów" - czytamy na stronie PISF-u.

Zwrócono uwagę, że "niektóre z festiwalowych filmów inspirują do zadumy nad miejscem człowieka w świecie, jak np. Marcel L'Herbier w +Człowieku otwartych przestrzeni+".

"O potędze morskiego żywiołu na własnej skórze przekonuje się główny bohater dramatu +Atlantis+ Augusta Bloma. Temat nierównych zmagań z naturą porusza także dokument +The Great White Silence+ Herberta G. Pontinga" - napisali organizatorzy festiwalu.

Zaznaczono, że "nie zabraknie niemych melodramatów z udziałem wielkich diw kina na czele z Marleną Dietrich, jak w filmie +Kobieta, za którą się tęskni+ czy Glorią Swanson w melodramacie +Poza skałami+ z Rudolphem Valentino".

Ponadto w programie festiwalu znalazły się filmy: "Kwiat zła" i "Bestia" Aleksandra Hertza, "jedyne polskie dzieło filmowe z udziałem Poli Negri, które w całości zachowało się do dzisiejszych czasów". "Powiew orientu przyniesie widowiskowy +Shiraz+, a nastrojową podróż w czasie zapewni pokaz filmów krótkometrażowych +Sen o starym Krakowie+, zawierający obrazy miasta z początku XX wieku" - napisano na stronie PISF-u.

"Autorskie ujęcie amerykańskiej historii zafunduje widzom Bill Morrison i jego +Dawson City: czas zatrzymany+. Ciekawą opowieść o początkach X muzy snuje także zrealizowany w 2018 r. dokument +Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache+ Pameli B. Green" - czytamy o programie festiwalu.

Festiwal organizują wspólnie Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami. Większość filmów pozostanie dostępna dla widzów do 10 grudnia na stronie: www.e-kinopodbaranami.pl.