Jak wyjaśniła Owsianko, "od 2 do 12 grudnia na platformie Zoom odbywać się będą spotkania z reżyserami i reżyserkami obrazów, które zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach - Berlinale, w Wenecji, Locarno, Rotterdamie czy Toronto".

Reklama

Wszystkie filmy pokazywane podczas 5. edycji ArteKino Festival, która potrwa do 31 grudnia, dostępne są bezpłatnie, w polskiej wersji językowej na stronie: www.artekinofestival.com.

"W głosowaniu online widzowie zadecydują, który film zdobędzie nagrodę publiczności - ArteKino Audience Award" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "spotkania z filmowcami, podczas których będzie można zadawać im na żywo pytania, odbywać się będą w języku angielskim", a poprowadzi je reżyser, aktor i moderator tegorocznego festiwalu Nicholas Elliott.

"Aby porozmawiać z twórcami, należy zalogować się poprzez link i wpisać hasło przypisane do każdego spotkania. Potem wystarczy kliknąć ikonkę +Q&A+ i wpisać swoje pytanie, które prowadzący przeczyta na głos. Każde spotkanie potrwa od 30 do 40 minut" - napisano w informacji.

Organizowany corocznie w grudniu Festiwal ArteKino to inicjatywa europejskiego kanału kulturalnego ARTE i Festival Scope, współfinansowana ze środków unijnych, w ramach programu Kreatywna Europa MEDIA.

W tym roku filmy dostępne są bezpłatnie, online w 45 krajach, w 10 wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, holenderskiej polskiej, włoskiej, portugalskiej rumuńskiej i węgierskiej.

Festiwal ArteKino ma na celu "promocję europejskiej kinematografii poprzez udostępnianie szerokiej publiczności szczególnie tych obrazów, które mogłyby zostać pominięte w tradycyjnej dystrybucji kinowej, pomimo odniesienia sukcesów na międzynarodowych festiwalach". "Projekt służy także nawiązywaniu współpracy z instytutami filmowymi, niezależnymi kinami, mediami oraz wszystkimi innymi organizacjami, które angażują się w promowanie rodzimych filmów w Europie" - podkreślili organizatorzy.