W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem od soboty do 29 listopada zamknięte zostaną placówki kultury, w tym wszystkie kina. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas w całej Polsce zasadami w kinach może być wypełnionych 25 proc. dostępnych miejsc.

Reklama

W piątek wieczorem na dzień przed czasowym zawieszeniem dostępności instytucji kultury reporter PAP sprawdził frekwencję w czterech warszawskich kinach.

W multipleksie Cinema City Arkadia na seans przed wejściem oczekiwało kilkadziesiąt osób. "Frekwencja jest dziś znacznie wyższa niż w ubiegłych tygodniach" - powiedziała PAP Karolina, jedna z bileterek. Jak dodała, na niektórych piątkowych projekcjach jest pełna sala.

Wysoka frekwencja dopisała też w Kinie Muranów, jednym z najbardziej znanych stołecznych kin. "Mamy dziś +full+. Prawie na wszystkich seansach jest komplet widzów" - powiedział PAP pracownik kina. Zaznaczył, że od ogłoszenia decyzji o zamknięciu kin do Kina Muranów "przychodzą tłumy".

Publiczności nie brakowało też w Multikinie Złote Tarasy. Jak dowiedziała się PAP od pracownika kina, na niektóre z 30 piątkowych seansów wyprzedano wszystkie bilety.

"Chcemy wykorzystać ostatnią okazję, żeby zobaczyć film i przekonać się, czy można zjeść popcorn w przyłbicy" - powiedzieli PAP Maria i Filip, którzy przyszli w piątek do centralnej stołecznej galerii na jeden z ostatnich seansów. Przyznali przy tym, że jest to ich pierwsza wizyta w kinie od początku pandemii.

Widzowie licznie pojawili się też na ostatnich listopadowych seansach w Cinema City w Galerii Mokotów. W kolejce po przekąski w kinowym sklepie czekało ponad dwadzieścia osób.

Jak dowiedziała się PAP, frekwencja w tym kinie jest zauważalnie wyższa niż w ostatnim czasie. Nie wykluczono też, że na późniejszych piątkowych seansach zajęte będą wszystkie dostępne miejsca.

W związku z zamknięciem instytucji kultury rząd zapowiedział wsparcie dla podmiotów działających w tym obszarze, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz dla twórców i artystów wykonujących prace na podstawie umów cywilnoprawnych.

Z informacji ministerstwa wynika, że pomoc obejmie m.in. świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS. W środę weszły też w życie nowe regulacje związane z przeznaczeniem dodatkowych 25 mln zł na pomoc socjalną dla twórców i artystów. resort zapowiedział, że niezwłocznie uruchomi wypłatę świadczeń z tego tytułu.