Postać, wymyślona w 1938 r. przez Teksa Avery’ego i Chucka Jonesa, po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się w krótkim filmie animowanym "Gonić króliczka", który miał swoją amerykańską premierę 27 lipca 1940 r. Już wtedy Bugs na ekranie wypowiedział słynne: "Co jest, doktorku?".

Reklama

Nonszalancka poza, w jakiej Bugs zjada marchewkę, była inspirowana sceną z filmu "Ich noce" z 1934 r., w której grany przez Clarka Gable'a bohater próbuje złapać autostop, chrupiąc marchewkę.

Pierwszym głosem królika, do 1989 r., był Mel Blanc, potem rolę tę odgrywali m.in. Jeff Bergman, Billy West, Joe Alaskey i Eric Bauza. W Polsce głos podkładali m.in. Krzysztof Tyniec, Robert Rozmus i Tomasz Kozłowicz.

W 1958 r. krótkometrażowy film "Rycerski rycerz Bugs" w reżyserii Friza Frelenga otrzymał Oscara w kategorii krótkometrażowego filmu animowanego. Bugs ma również swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame.

Reklama

W 1997 r. Królik Bugs został pierwszą postacią z filmu animowanego, której wizerunek ukazał się na znaczku pocztowym w Stanach Zjednoczonych. Znaczek pokazywał szeroko uśmiechniętego Bugsa z nieodłączną marchewką w ręce, opartego o wiejską skrzynkę pocztową.

Dwa lata wcześniej Bugs Bunny został uznany przez "Washington Post" za "największego aktora" minionego tysiąclecia. "Ma urok Cary'ego Granta, charyzmę seksualną Humphreya Bogarta i rozmach Freda Astaire'a" - uzasadniała wówczas gazeta zwycięstwo bohatera kreskówki w plebiscycie.

Od czasu swojego debiutu Bugs wystąpił w ponad 150 kreskówkach wyprodukowanych w latach 1940–1964, pojawił się także w filmach fabularnych, serialach telewizyjnych, komiksach, grach i reklamach. Ostatnio można go oglądać w serialu "Looney Tunes Cartoons" emitowanym od maja 2020 r.