Pełen nadziei, harmonii i niespodziewanego humoru intymny portret księdza Adama Bonieckiego - człowieka w drodze, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na spotkanie i głęboką rozmowę. Równocześnie cały czas pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce. Od chwili, kiedy kościelni zwierzchnicy nałożyli na niego zakaz swobodnego wypowiada się w mediach, kapłan stał się jeszcze bardziej aktywny w terenie. Podróżuje po Polsce i odbywa setki spotkań, z ludźmi pełnymi wątpliwości, którzy oczekują od niego nadziei i w burzliwych czasach szukają swojej drogi. Tytułowy „xABo" jest skrótowym autografem bohatera filmu, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi.

Reklama

xABo: Ksiądz Boniecki” to film pełen nadziei, przeniknięty mądrością i humorem tytułowego bohatera. Ta kinowa, autorska produkcja w znacznej mierze powstała dzięki zbiórce crowfundingowej - finansowemu zaangażowaniu czytelników i sympatyków księdza Bonieckiego.

Aleksandra Potoczek, reżyserka filmu, tak opisuje dzieło:

Ksiądz żyje w świecie skrajnie dwubiegunowym: w świecie pełnym harmidru, setek pytań, telefonów – i w świecie ciszy, ze swoją wiarą i z tym bagażem, który ludzie przynoszą mu podczas spotkań. (...) Staraliśmy się nie naruszać jego odrębności, a jednocześnie przebić się przez jego publiczny wizerunek. Pokazać, że bywa zmęczony, znudzony, strapiony, rozzłoszczony, że za szybko jeździ autem i jada w McDonaldzie.