AFI European Union Film Showcase rozpoczął się w środę wieczorem (w czwartek rano czasu polskiego) w Silver Spring na północnych przedmieściach Waszygtonu, w AFI Silver Theater and Cultural Center, zwanym Silver Theater.

Podczas przeglądu zorganizowanego przez Amerykański Instytut Filmowy (AFI) wspólnie z przedstawicielstwo UE w Stanach Zjednoczonych kinomani będą mogli obejrzeć 46 filmów z 28 państw Unii, w tym mimo zbliżającego się brexitu trzy filmy z Wielkiej Brytanii. Większość filmów pokazanych w tym roku to rezultat międzynarodowej współpracy filmowców i producentów europejskich.

Reklama

Przykładem może być obraz „Obywatel Jones” (wyświetlany w USA pod tytułem „Mr Jones”), który miał swoją światową premierę na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, a jest koprodukcją polsko–brytyjsko-ukraińską. Film Agnieszki Holland jest oparty na historii walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który w latach 30. XX wieku ujawnił światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie, stalinowskiej zbrodni, która doprowadziła do śmierci kilku milionów ludzi.

„Obywatel Jones” otrzymał nagrodę „Złotego Lwa” na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zostanie zaprezentowany w Waszyngtonie 15 grudnia podczas specjalnego seansu w Silver Theater z udziałem scenarzystki filmu, amerykańskiej dziennikarki ukraińskiego pochodzenia Andrei Chalupy.

Reklama

W programie przeglądu jest aż 11 filmów oficjalnie zgłoszonych przez państwa członkowskie UE do Oscarów w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a wśród nich obok „Bożego Ciała” Jerzego Komasy - wymienianego przez krytyków jako jeden z filmów w programie przeglądu, który „koniecznie należy obejrzeć” - jest czeski „Malowany ptak” zrealizowany na podstawie książki Jerzego Kosińskiego przez Vaclava Marhoula.

Przegląd Filmów UE w ocenie jednego z waszyngtońskich krytyków filmowych to „odtrutka na +sacharynę+ tradycyjnej oferty kinowej Hollywood w okresie świąt”.

W zamyśle organizatorów przegląd prezentuje różne gatunki filmowe, zarówno dzieła adresowanych do widowni kin studyjnych, jak i obrazy zrealizowane z myślą o masowym odbiorcy. Dlatego - jak zwróciła uwagę szefowa PR przeglądu Abbie Algar - program „obejmuje zarówno filmy nagrodzone (na festiwalach), jak i regionalne przeboje kasowe, obrazy dobrze zapowiadających się debiutantów i nowe filmy czołowych twórców”.

Reklama

Przegląd Filmów Unii Europejskiej zakończy się 22 grudnia.

Amerykański Instytut Filmowy z główną siedzibą w Los Angeles i z oddziałem na Wschodnim Wybrzeżu w Silver Spring pod Waszyngtonem jest organizacją pozarządową, założoną w 1965 roku z inicjatywy prezydenta Lyndona Johnsona. Celem działalności AFI jest zachowanie dorobku amerykańskiej kinematografii i szkolenie nowych pokoleń filmowców.

Wśród z absolwentów działającej przy AFI akademii filmowej, znajdują się m.in. reżyser David Lynch, reżyser i scenarzysta Terrence Malik i Janusz Kamiński urodzony w Polsce, dwukrotnie nagrodzony Oscarem operator filmowy i reżyser.

Silver Theater jest zabytkowym kinem (zbudowanym w 1938 r.), a obecnie także siedzibą oddziału AFI na Wschodnim Wybrzeżu.