Laforet, która naprawdę nazywała się Maitena Doumenach - imię oznacza w dialekcie baskijskim "ukochaną" - nie chciała ograniczyć się jednej artystycznej etykiety, była obiecującą aktorką, potem popularną piosenkarką, a potem znowu aktorką - pisze tygodnik "Le Point".

Reklama

Urodziła się 5 października 1939 roku w Soulac-sur-Mer w departamencie Żyrondy na zachodzie Francji, w rodzinie przemysłowców. W 1960 roku zadebiutowała jako aktorka w filmie "W pełnym słońcu" u boku Alaina Delona, a rok później w filmie "La fille aux yeux d'or" (fr. dziewczyna o złotych oczach) - tytuł filmu stał się pseudonimem, jaki nadała jej francuska publiczność.

W 1979 roku przeniosła się do Genewy; z czasem zrezygnowała z muzyki i filmu i założyła galerię sztuki. Mieszkała w Genewie i w miasteczku Genolier na zachodzie Szwajcarii.

Laforet, która była autorką słów do wielu swoich piosenek, napisała dobrze przyjętą przez krytyków książkę "Contes et legendes de ma vie privee" (fr. Opowieści i legendy o moim życiu prywatnym).