Jak przypomniano w uzasadnieniu przyznania nagrody, Delon to "olbrzymia, żywa legenda i globalna ikona kina". "W Japonii (...) określa się go mianem Wiosennego Samuraja. Ponad 80 filmów, niezliczone arcydzieła i superlatywy są świadectwem artystycznego geniuszu i międzynarodowej chwały człowieka, który zagrał w filmie kryminalnym +W pełnym słońcu+ (1960). Reżyser Rene Clement odkrył Delona - nieoszlifowany diament, który miał wtedy zaledwie 25 lat" – czytamy.

Reklama

Organizatorzy festiwalu podkreślili, że są dumni, iż legendarny aktor, znany m.in. z roli w nagrodzonym Złotą Palmą w 1963 r. "Lamparcie" Luchino Viscontiego, przyjął honorowe wyróżnienie od społeczności międzynarodowej. "Wahał się przez długi czas, od dawna niechętny tej nagrodzie, ponieważ uważał, że powinien przyjechać do Cannes tylko dla reżyserów, z którymi pracował" – powiedział delegat generalny festiwalu Thierry Fremaux, cytowany w komunikacie.

Alain Delon (ur. 8 listopada 1935 r. w Sceaux) jest aktorem, scenarzystą, producentem i reżyserem, przedstawicielem francuskiej Nowej Fali - uważanym za jedną z największych ikon kina europejskiego lat 60. i 70. XX w. - odnoszącym sukcesy zarówno komercyjne, jak również artystyczne. Światową sławę przyniosły mu role w filmach "Rocco i jego bracia" (1960) oraz "Lampart" (1963) Viscontiego.

Do jego najważniejszych kreacji aktorskich należą również te z filmów: "Basen" Jacquesa Deraya (1969), "W pełnym słońcu" Rene Clementa (1960) oraz "Samuraj" (1967) i "W kręgu zła" Jeana-Pierre’a Melville’a (1970). A także role w "Pan Klein" Josepha Loseya (1977) - za którą dostał nominację do Cezara dla najlepszego aktora - oraz "Nasza historia" Bertranda Bliera (1875) - za którą Cezara otrzymał. Zagrał także m.in. w filmach "Za skórę gliny" (1981) i "Uderzenie” (1983), które sam wyreżyserował.

Reklama

Ponadto Delon współpracował m.in. z Jean-Luc Godardem, Louisem Malle’em oraz Michelangelo Antonionim. Na ekranie partnerowało mu wiele gwiazd, m.in. Brigitte Bardot, Catherine Denevue, Romy Schneider i Annie Girardot.

Tegoroczny 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywać się będzie w dniach 14-25 maja. Zainauguruje go światowa premiera filmu Jima Jarmuscha "The Dead Don’t Die" ("Martwi nie umierają"), który weźmie udział w Konkursie Głównym. Pozostałe produkcje, które będą rywalizować o Złotą Palmę, zostaną ogłoszone w czwartek.

W lutym organizatorzy imprezy poinformowali, że przewodniczącym jury Konkursu Głównego został meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Alejandro Gonzalez Inarritu. Pod koniec marca podano, że jury sekcji Un Certain Regard przewodniczyć będzie libańska aktorka i reżyser Nadine Labaki. Z kolei przewodniczącą jury sekcji Cinefondation i filmów krótkometrażowych będzie francuska reżyser i scenarzystka Claire Denis.