"Kler" bije kolejne rekordy. Czy ten sukces może stać się zgniłą i gorzką porażką? [OPINIA]

| Aktualizacja:

"Kler" bije wszelkie rekordy popularności. Film Wojciecha Smarzowskiego zobaczyło już 2,5 miliona widzów, co sprawia, że niemal na pewno możemy mówić o najpopularniejszym polskim filmie po 1989 roku. Do poziomu rekordowego "Ogniem i mieczem" jeszcze trochę brakuje (obraz Jerzego Hoffmana z 1999 roku zobaczyło 7 151 354 widzów), ale dynamika oglądalności, rekordy otwarcia i drugiego weekendu i wreszcie – społeczne zainteresowanie i wywołana nim dyskusja sprawia, że "Kler" będzie filmem, który będzie miał największą publiczność. Co to tak naprawdę oznacza?

wróć do artykułu
  • ~rea
    (2018-10-08 20:11)
    Dopóki ludzie nie zrozumieją, że Bóg to wymyślony byt filozoficzny, dopóty religie będą najtragiczniejszym absurdem ludzkości.
  • ~Es
    (2018-10-08 18:50)
    Trzeba spokojnie obejrzeć film...opowiada historię tylko 3 księży... Jest momentami wstrząsający... opluwający "Kler" mają znieczulicę na ludzkie nieszczęście ...Kościół jest wielki, bogaty , wpływowy...i dlatego ma obrońców wśród polityków którzy wypłynęli dzięki niemu...
  • ~Dobber
    (2018-10-08 18:48)
    Ktoś na forum trafnie napisał,że prawicowi dziennikarze usiłują,sukces filmu przemienić w zgniły owoc.Robią to wsposób bandycki,prostacki i głupi.ten film to nie jest rozprawa historyczna uniwersyteckich profesorów,,to film człowieka wrażliwego na kłamstwo,fałsz,nienawiść i obłude.Proszę zauważyć,że Kaczyński ze swoimi pieskami,nie recenzują filmu,do obszczekiwania wysłali media prawicowe i oszukańcze rydzyka.To jest taktyka ze świata bandyckiego,gdzie swoich bandytów się niekrytykuje ewentualnie się zabija,
  • ~Job
    (2018-10-08 18:48)
    Dlaczego ma nie być rysowany grubą kreską?! Gwałt na dziecku ma być wysubtelniony tylko dlatego że popełnił go zwolennik dobrej zmiany?
  • ~KARINKA
    (2018-10-08 18:43)
    JESTEM KATOLIKIEM WIERZĄCYM - MAŁO PRAKTYKUJĄCYM I WIELE W HIERARCHACH KOŚCIOŁA BULWERSUJE MNIE I OBRAŻA , LECZ NIE UOGÓLNIAJMY JEDNOSTKOWYCH ,, WYSTĘPKÓW " LUDZI W SUTANNACH ( SĄ TACY ) OD UCZCIWYCH CZARNYCH KATABASÓW . KOŚCIÓŁ BYŁ I JEST OSTATECZNĄ OSTOJĄ POLAKÓW W GODZINACH ,, POTRZEBY I KLĘSKI " - DURNIU - NAJEMNY NIEMIECKI ŻURNALISTO OD SIEDMIU BOLEŚCI .
  • ~zapotrzebowanie społeczne
    (2018-10-08 18:21)
    Film rzeczywiście to gniot na "zapotrzebowanie społeczne". Jak za starych komunistycznych czasów. Ponieważ miliony ludzi ma nieuporządkowane życie moralne a Kościół jest jedynym, który o tym mówi, reprezentując pewien porządek, wiec trzeba pójść po "usprawiedliwienie" fabularnymi cudzymi grzechami i mu "przywalić". Widać to po po wypowiedziach starszych pań z syndromem poaborcyjnym na twarzach jakie to "arcydzieło" oglądały.
  • ~kisłota
    (2018-10-08 18:16)
    Ciemnota spod znaku gimbazy nie zauważa, iż taki film nie mógłby powstać za PO!!!. Autor artykułu j.w. o ile pisze w miarę rozsądnie to na koniec , by nie wyjść na tego co to tylko dosypuje do pieca biskupom i księżom, szuka konsensusu między brudem kleru i rzekomym brakiem warsztatowym Smogorzewskiego. No tak, lecz ja widzę zbyt miękki kręgosłup moralny p. M. Cichońskiego. Może lepiej byłoby gdyby pisał na okoliczność np. o "wielkości" PO. Temat jak dla niego jak w sam raz.... bo wierno-poddańczy.
  • ~student
    (2018-10-08 18:16)
    To największy od 1989 roku gniot jednostronny plugawy i nieobiektywny. Trudno go polecić.Kolejne filmy proponuję z udziałem lekarzy, prawników naukowców wujków ale bez totalnego uogólnienia
  • ~kinoman
    (2018-10-08 18:14)
    Ile nagonek na różne grupy zawodowe i społeczne zorganizował do tej pory PIS? W porównaniu z tym krytyka kleru wywołana przez film jest naprawdę subtelna.
  • ~chwalący dyskwalifikujący
    (2018-10-08 18:10)
    To że, Jerzy Urban chwali film strojąc się w piórka "ojca chrzestnego" widząc w nim "kawał swojej roboty" mówi wszystko...Miejmy nadzieję, że i tym razem Zły przedobrzył....
  • ~Uważny
    (2018-10-08 18:09)
    Kler to niestety kiepski film i kiepskie kino. Poziom propagandy i powielania lewackich schematów. Szkoda że wszedł w to Smarzowski. Chyba, że myśli o światowej karierze, a film jest tylko odskocznia dla niej. To go nie szkoda.
  • ~metoda
    (2018-10-08 18:04)
    Kler nie jest taki jak "Kler". "Elity europejskie" od dwustu lat nienawidzą chrześcijaństwa. Ponieważ jeszcze ta Polska jest tak ciągle "obrzydliwie katolicka" trzeba coś zrobić. A co? Uderz pasterza rozpierzchną się i owce...
  • ~gumofiltz