Festiwal "Młodzi i Film" to jedna z największych w kraju imprez, na której prezentowane jest młode polskie kino. To także jeden z najstarszych tego typu krajowych przeglądów.

Reklama

Do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych zakwalifikowało się 12 pełnometrażowych produkcji spośród 19 zgłoszonych – wynika z informacji przekazanych PAP przez organizatorów. Z kolei w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych będzie można zobaczyć 60 fabuł, animacji i dokumentów. Do tej części konkursu zgłoszono blisko 200 filmów.

Wśród filmów pełnometrażowych pojawią się m.in. "Butterfly Kisses" w reż. Rafała Kapelińskiego, "Kamper", który wyreżyserował Łukasz Grzegorzek, "Królewicz Olch" w reż. Kuby Czekaja, "Plac zabaw" w reż. Bartosza M. Kowalskiego, czy "Wszystkie nieprzespane noce" w reż. Michała Marczaka.

Poza konkursem w sekcji debiutów zagranicznych widzowie zobaczą grecki "Park", bułgarskie "Pragnienie", francusko-czesko-belgijską produkcję "Tancerka" i "Ostatnie dni miasta", który w koprodukcji zrealizowały Egipt, Niemcy, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Festiwal, który potrwa od 19 do 24 czerwca to nie tylko projekcje filmowe. Towarzyszą mu także koncerty. Na koszalińskich scenach zagrają Ballady i Romanse, Basach, Łąki Łan i Natalia Przybysz.

Reklama

Główną nagrodą imprezy jest przyznawany przez jury, warty 20 tys. zł "Wielki Jantar" dla najlepszego debiutu filmowego. Jurorzy rozdysponują również "Jantary" za m.in. najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz, zdjęcia, kobiecą i męską rolę główną, muzykę, najlepszą fabułę krótkometrażową, najlepszy dokument i najlepszą animację.

Reklama

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1973 r. Debiutanckie filmy w Koszalinie prezentowali m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Wiesław Saniewski, Janusz Kijowski, Feliks Falk, Janusz Zaorski, Marek Koterski i Robert Gliński.

Organizatorami Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.