Fabułę filmu zainspirowała autentyczna historia sprzed 150 lat – nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił ją w swoim mieszkaniu. Do kin dzieło weszło w atmosferze skandalu w roku 1921 – dwa lata po realizacji zdjęć. W rosyjskiego oficera wcielił się Józef Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. Jego kochankę zagrała Halina Bruczówna, dla której była to ostatnia rola w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

Reklama

"Ludzie bez jutra" to jedyny film z udziałem Bruczówny, który zachował się do naszych czasów. Obraz do niedawna uważany był za zaginiony. Odnaleziono go kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech. Odrestaurowana kopia prezentowana jest w ramach 60-lecia Filmoteki Narodowej. Zarówno w Warszawie (Iluzjon), jak i w Krakowie (Kino Pod Baranami) pokazowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Oto zwiastun filmu:

Szczegółowe informacje na temat seansów i samego filmu dostępne są na stronach Filmoteki Narodowej oraz Kina Pod Baranami.