24 lutego 1929 w Sanoku urodził się Zdzisław Beksiński – malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik – jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych. Gdyby żył, miałby dziś 86 lat. Życiu i pamięci wybitnego artysty zostanie poświęcony film fabularny "Ostatnia Rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, twórcy nagradzanego na całym świecie dokumentu "Deep Love".

Reklama

Autorem scenariusza jest Robert Bolesto, którego tekst znalazł już wcześniej uznanie, kwalifikując się do finału prestiżowego konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (edycja 2010). Nowy projekt producentów "Carte Blanche" otrzymał właśnie dofinansowanie PISF.

Akcja filmu rozgrywać się będzie na przestrzeni 28 lat. Fabuła skupi się na warszawskim okresie życia słynnego polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) oraz jego relacjach z synem, legendarnym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem – Tomaszem Beksińskim (1958-1999).

Za zdjęcia będzie odpowiadał Kacper Fertacz, laureat Złotej Żaby Camerimage i nagrody za najlepsze zdjęcia festiwalu w Gdyni za "Hardkor Disko", zaś scenografią zajmie się Jagna Janicka, laureatka nagrody festiwalu w Gdyni za "W ciemności". Opiekunem artystycznym projektu jest Leszek Dawid ("Jesteś Bogiem"). Jak podaje sfp.org.pl Dawid Ogrodnik jest najpoważniejszym kandydatem do roli Tomasza Beksińskiego.

Za produkcję filmu odpowiada studio Aurum Film („Carte blanche”).

Reklama