Anita Ekberg urodziła się w 1931 roku w Malmo na południu Szwecji. W młodości, za namową rodziny i przyjaciół, zaczęła startować w konkursach piękności. W 1950 roku zdobyła tytuł Miss Szwecji i Miss Universe. Za sprawą amerykańskiego producenta Howarda Hughesa trafiła do Hollywood. Zaczęła się pojawiać na okładkach między innymi "Confidentiala" czy "Playboya".

Reklama

Aktorskim debiutem Anity Ekberg była rola w "Abbott i Costello lecą na Marsa" w 1953 roku. Trzy lata później uhonorowana Złotym Globem za rolę aktorki Anity w "Hollywood or Bust".

Największą sławę przyniosła jej rola Sylvii w "Słodkim życiu" Felliniego. Do historii kina przeszła scena jej kąpieli w rzymskiej fontannie di Trevi, a sam film został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. Ekberg zagrała też siebie samą w innych filmach Felliniego – "Klaunach" i "Wywiadzie".

Szwedzka aktorka została wybrana jedną ze 100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina według magazynu "Empire" w 1995 roku. Romansowała między innymi z Giannim Agnellim, szefem Fiata, a także z partnerem z planu Marcello Mastroiannim czy Frankiem Sinatrą. Ekberg dwukrotnie wychodziła za mąż, ale jej małżeństwa z Anthonym Steelem i Rikiem van Nutterem kończyły się rozwodami. Nie miała dzieci.

Kilka lat temu Anita Ekberg znów wróciła na pierwsze strony gazet po tym, jak poprosiła Fundację Felliniego o finansową pomoc. Trafiła do ośrodka dla osób starszych nieopodal stolicy Włoch.