Grał w kilkudziesięciu filmach, jednak największą sławę przyniosła mu rola agenta J-23 ze szpiegowskiego serialu Telewizji Polskiej. Obejrzało go ponad miliard widzów na całym świecie. Stanisław Mikulski był wielokrotnie nagradzany za tę kreację, a w latach 70. stał się nie tylko najbardziej znanym aktorem w Polsce, lecz także został okrzyknięty najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych.

Reklama

Cytaty ze "Stawki" weszły do codziennego języka Polaków, na przykład: "Nie ze mną te numery Bruner!", czy "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle" do dziś pozostają w użyciu.

W latach 50. i 60. Mikulski wystąpił między innymi w filmach - "Cień" Jerzego Kawalerowicza, "Ewa chce spać" Tadeusza Chmielewskiego, w "Kanale" Andrzeja Wajdy oraz w obrazach Jerzego Passendorfera - "Barwy walki" i "Skąpani w ogniu".

Po "Stawce większej niż życie" zagrał w filmach: "Samochodzik i Templariusze", "Dziewczyna i chłopak", serialu "Polskie drogi", a później w telenowelach "Na dobre i na złe", "Kryminalni" oraz "Złotopolscy". W połowie lat 90. prowadził w Telewizji Polskiej teleturniej "Koło fortuny". Do 1988 roku grał w teatrach warszawskich.

W 2004 roku podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach Stanisław Mikulski odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

Trzy lata temu serial "Stawka większa niż życie" miał premierę zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Z kolei w 2012 roku Stanisław Mikulski i Emil Karewicz, występujący w roli bezwzględnego Niemca - Hermanna Brunnera, zagrali w filmie szpiegowskim "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", będącej kontynuacją serialu sprzed lat.

Stanisław Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi. W 1953 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Potem rozpoczął występy w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. W 1964 roku przeniósł się do Warszawy i grał w teatrach - Powszechnym, Ludowym, Polskim, a następnie - w Narodowym. W filmie zadebiutował w 1950 roku.

W stanie wojennym nie przyłączył się do bojkotu telewizji przez środowisko aktorskie. W latach 1988-90 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Moskwie.

Stanisław Mikulski był sześciokrotnie wybierany na najpopularniejszego aktora w plebiscycie "Expressu Wieczornego", zdobywając Srebrną lub Złotą Maskę. W 2002 roku otrzymał statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej" przyznaną mu za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji.

CZYTAJ TAKŻE: "Celebryci z tamtych lat" odtrutką na kulturę rodem z tabloidów>>>