Twórca związany z kinem i Broadwayem zmarł nagle w wieku 83 lat. Informację podała stacja ABC. Mike Nichols był mężem prezenterki kanału, Diane Sawyer. Przyczyna śmierci nie została ujawniona.

Reklama

Mike Nichols urodził się w 1931 roku w Berlinie. Gdy miał 7 lat razem z rodzicami (ojcem – Rosjaninem i matką – Niemką) przeniósł się do Nowego Jorku.

Debiutował w 1966 roku mrocznym psychologicznym dramatem "Kto się boi Virginii Woolf", nominowanym do Oscara w kategorii "najlepszy film roku". Oscara wówczas nie dostał, ale odebrała go odtwórczyni głównej roli kobiecej w tym filmie – Elizabeth Taylor.

Na swoją statuetkę Mike Nichols czekał tylko rok. Przyniosła mu ją popisowa reżyseria kultowego dziś filmu "Absolwent", który wyróżniono Oscarową nominacją dla najlepszego filmu, i który stał się dla Dustina Hoffmana przepustką do sławy.

Większość spośród późniejszych filmów Nicholsa również cieszyła się powodzeniem u publiczności i zebrała pochwały krytyków filmowych. W bogatej filmografii reżysera znajdują się między innymi: "Paragraf 22", "Porozmawiajmy o kobietach", "Zgaga", "Odnaleźć siebie", "Pracująca dziewczyna", "Pocztówki znad krawędzi", "Wilk" i "Klatka dla ptaków".

Nie można też zapomnieć o słynnej mini-serii stworzonej dla HBO – "Anioły w Ameryce". Jego ostatni film to "Wojna Charliego Wilsona" z 2007 roku.

Więcej czytaj w portalu Stopklatka.pl>>>