– Pani Nina była przede wszystkim kobietą, damą, poza tym wielką aktorkąEmilian Kamiński, aktor i dyrektor Teatru Kamienica i podkreśla, że miała ogromne poczucie humoru, a rozmowy z nią były bardzo dowcipne. – To była wielka pani – dodaje.

Reklama

Ignacy Gogolewski zapamiętał swoją sceniczną koleżankę jako perfekcjonistę, która dbała o najdrobniejsze szczegóły. Zaznaczył, że Nina Andrycz niezależnie od okoliczności, ciągle była czynna zawodowo. Pisała też powieści i poezje. – Wielka postać, wielka aktorka – mówi.

Dla Jana Nowickiego Nina Andrycz jest symbolem teatru. – Wielka artystka, wspaniała pani, mądra kobieta, poetka, ktoś z charakterem, już takich kobiet prawie nie ma – mówi. Aktor zwrócił uwagę, że Nina Andrycz była niesłychanie żywotna do samego końca, fizycznie i umysłowo i piękna, mimo swojego wieku.

Krytyk filmowy i teatralny Andrzej Kołodyński podkreśla, że Andrycz, dzięki swej wysokiej kulturze, wiele wnosiła do filmów i przedstawień, szczególnie w latach, w których obowiązywał socrealizm w sztuce. Dodae, że jej przedwojenna maniera i sposób gry wzbogacał spektakle i filmy, w których grała.