"Z pamiętnika położnej", serial oparty na wspomnieniach brytyjskiej pielęgniarki Jennifer Worth, odniósł gigantyczny sukces. W pełni zasłużony: to coś więcej niż serial medyczny i obrazek nędzy londyńskiego East Endu lat 50. Twórcom udało się w równych proporcjach połączyć dramat, humor, napięcie i nawiązania do tradycji angielskiego kina społecznego. Mike Leigh pewnie by się "Z pamiętnika położnej" nie powstydził.

Reklama

Siłą napędową produkcji jest młoda aktorka Jessica Raine. Grana przez nią Jenny Lee, dwudziestoparoletnia położna, która musi zmierzyć się z nowymi zawodowymi wyzwaniami, jest subtelna, ale uparcie dążąca do celu. To pierwsza duża rola Raine – wcześniej mignęła na kinowym ekranie w "Robin Hoodzie" Ridleya Scotta i "Kobiecie w czerni", ale nie mam wątpliwości, że "Pamiętnik..." otworzy przed nią drzwi do kariery.

Wykreowany przez Heidi Thomas serial ma nieco staroświecki sznyt produkcji BBC sprzed lat, niespieszne tempo, stonowane poczucie humoru. Ale ogląda się znakomicie! Nic dziwnego, że w Wielkiej Brytanii przed telewizorami zasiadało ponad dziesięć milionów widzów, a BBC ogłosiła właśnie realizację trzeciego sezonu tasiemca, którego emisja została zaplanowana na początek 2014 roku.

Z PAMIĘTNIKA POŁOŻNEJ | sezon 1 | dystrybucja: Best Film