W trakcie koncertu na Transatlantyku Yoko Ono towarzyszyć jej będzie Thurston Moore, amerykański gitarzysta i wokalista zespołu Sonic Youth. Ono odbierze też festiwalową nagrodę Transatlantyk Glocal Hero Award.

Reklama

Nagroda stanowi uznanie dla działań artystki na rzecz światowego pokoju i jej zaangażowania w sprawy społeczne. W 2012 roku otrzymali ją Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

Yoko Ono będzie gwiazdą trzeciej edycji organizowanego w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. W trakcie minionej, ubiegłorocznej edycji zaprezentowano w jego ramach ponad 170 filmów, z których 70 to polskie premiery. Obejrzało je ponad 40 tys. osób.

Amerykańska artystka w lutym skończyła 80 lat. Była żoną Johna Lennona. W trakcie swojej kariery współpracowała m.in. z Johnem Cage'em i Ornettem Colemanem. Zadebiutowała artystycznie pod koniec lat 50. Po rozpadzie grupy The Beatles Ono była obwiniana przez publiczność i krytykę za rozpad grupy. Krytykowano ją też za wpływ na twórczość Lennona, wyśmiewano jej nagrania i prace plastyczne.

W 1980 roku w obecności Ono, Lennon został zastrzelony przed wejściem do ich nowojorskiego domu. Po śmierci męża nadal nagrywała solowe płyty. Zaangażowała się politycznie, wspierając akcje humanitarne i zakładając fundacje na rzecz pokoju. Yoko Ono kilkakrotnie odwiedziła Polskę, w 2008 roku w Warszawie zaprezentowała swoją wystawę "Fly".