– Tak trudnej roli w życiu nie przyszło mi jeszcze grać – powiedział Daniel Olbrychski podczas uroczystości nadania tytułu doktora honorowego Uniwersytetu Opolskiego. Stwierdził, że gdy wchodził do Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, ubrany w uniwersytecką togę, myślał, że gra rolę kostiumową. A gdy chór uczelni zaśpiewał "Mazurka Dąbrowskiego" – że spełniło się jego marzenie z młodości, by być mistrzem olimpijskim, dla którego grają hymn.

Reklama

Aktor nie krył wzruszenia, gdy wspominał swojego przyjaciela i jednego z doktorów honorowych Uniwersytetu Opolskiego Adama Hanuszkiewicza. Zacytował też fragment swojej pracy magisterskiej przeprowadzając krótki wywód o polskiej poezji. Po uroczystości powiedział mediom: – Długo będę się musiał szczypać w ramię, by uwierzyć, że ta piękna uroczystość była dla mnie. Całe szczęście dwa lata temu obroniłem pracę magisterską, więc czuję się mniej bezczelnie odbierając ten tytuł.

Doktorat honoris causa wręczono Olbrychskiemu przy okazji święta Uniwersytetu Opolskiego, czyli rocznicy powołania uczelni utworzonej 10 marca 1994 roku. Uzasadniając nadanie tytułu rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław S. Nicieja powiedział, że Olbrychski jest aktorem, który potrafi odnaleźć się w każdym wcieleniu. – Jego kunszt aktorski spowodował, że postacie z wielkiej polskiej literatury otrzymały jego twarz, temperament, wrażliwość i urodę – dodał Nicieja.

Recenzentami honorowego przewodu doktorskiego Olbrychskiego byli Janusz Gajos oraz prof. Jan Miodek. W poniedziałkowej uroczystości w Opolu wzięło udział kilkaset osób, w tym wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, b. minister kultury Andrzej Celiński, władze miasta Opola i województwa opolskiego. Wenderlich gratulując Olbrychskiemu tytułu podkreślił, że jest on człowiekiem honoru oraz autorytetem pod względem wiedzy, umiejętności i moralności. Celiński zaznaczył, że Olbrychski to człowiek odważny, który tę odwagę wykazywał również w czasach PRL. A wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski, parafrazując kwestię wypowiedzianą przez Olbrychskiego odgrywającego rolę Andrzeja Kmicica w "Potopie" swoje wystąpienie zakończył zawołaniem: – Nie kończ waść nigdy.

Na uroczystości odczytano też fragmenty listów gratulacyjnych, które napłynęły do Uniwersytetu Opolskiego, m.in. od minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz Andrzeja Seweryna, Adama Michnika i Andrzeja Wajdy.