Na ekranie zadebiutowała przypadkiem, kiedy Czesław Petelski zaproponował ją Jerzemu Kawalerowiczowi do roli Madzi w "Pod gwiazdą frygijską" , adaptacji "Pamiątki z Celulozy".

To właśnie u męża Winnicka zagrała najważniejsze role. W 1959 roku w "Pociągu" oraz w 1960 w "Matce Joannie od Aniołów" , adaptacji tekstu Jarosława Iwaszkiewicza, nagrodzonej Grand Prix w Cannes po skandalu, jaki film wywołał wśród duchownych w Polsce i zagranicą.

Ostatni raz pracowała z mężem w 1968 roku przy "Grze" . Dwukrotnie grała u Królikiewicza w filmach "Na wylot" i "Wieczne pretensje" . Występowała też zagranicą u Istvána Szabó , który obsadził ją w "Filmie o miłości" (1970) i "Ulicy Strażackiej 25" (1973) czy u Dušana Hanáka w "322" (1969).

W latach 70. odsunęła się od aktorstwa. Czas zaczęło zajmować jej dziennikarstwo. Publikowała w "Literaturze", "Argumentach" i "Kurierze", ale najwięcej w "Przekroju". Zasłynęła reportażami z Tajlandii, Nepalu czy Filipin. Wydała książkę "Podróż dookoła świętej krowy", powołała też Akademię Życia.

W latach 80. związała się z "Solidarnością". Niemal do końca życia angażowała się w różnego typu akcje społeczne.