Co roku na listę U.S. National Film Registry trafia do 25 filmów kulturalnie, historycznie lub estetycznie znaczących dla USA. Wybrane przez National Film Preservation Boaard perełki kinematografii są od tej pory przechowywane w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu ślad po nich nigdy nie zaginie.

Z końcem 2012 roku do obrazów filmowych zachowanych jako amerykańskie dobro kultury dołączyły wielkie dzieła, takie jak: "Śniadanie u Tiffany'ego" – klasyk z 1961 roku z Audrey Hepburn roli głównej, "Brudny Harry" film z 1971 roku z Clintem Eastwoodem w roli detektywa Harry'ego Calah oraz "Matrix" – rodzeństwa Wachowskich. W Bibliotece Kongresu znajdą się także taśmy m.in.: ekranizacji powieści Harriet Beecher Stowe "Chata wuja Toma" z 1914 roku, filmy z 1992 roku "Ich własna liga" z Tomem Hanksem, czy "Anatomia morderstwa" amerykański dramat sądowy z 1959 roku.

Na liście znajduje się cały wachlarz amerykańskiej spuścizny filmowej, począwszy od klasyków Hollywood, poprzez kroniki filmowe, filmy nieme, eksperymentalne, serie filmowe, filmy amatorskie, dokumentalne, niezależne, aż po domowe produkcje, filmy telewizyjne i teledyski. W 2010 roku na liście znajdowało się 575 tytułów, a wśród nich np. "Bonnie i Clyde", "Dracula", "Forrest Gump", "Gwiezdne wojny", "Lot nad kukułczym gniazdem", a nawet "Noc żywych trupów". Jednym z warunków selekcji oprócz określonych walorów filmów jest ich wiek, który musi wynosić minimum dziesięć lat.

Celem projektu jest podniesienie świadomości publicznej na temat ochrony filmów, aby można je było przekazywać przyszłym pokoleniom, jednakże włączenie do U.S. National Film Registry nie gwarantuje faktycznej konserwacji.