"Poruszające, realistyczne przedstawienie ludzkich losów w czasach wojny" - m.in. tak "Obławę", partyzancką balladę, określali dziennikarze po projekcji na tegorocznym festiwalu w Gdyni.

Reklama

Reżyser Marcin Krzyształowicz zadedykował ten film swemu ojcu, który w trakcie wojny był żołnierzem AK. "Mój ojciec był partyzantem. Ja, jako syn człowieka, który walczył na najbardziej okropnej z wojen, czuję się spadkobiercą tego mrocznego dziedzictwa, choć przynależę do całkiem innego pokolenia" - opowiadał PAP w Gdyni Krzyształowicz.

Reżyser zrealizował "Obławę" według własnego scenariusza. Oprócz Marcina Dorocińskiego, w obsadzie filmu znaleźli się m.in. Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Weronika Rosati.

Głównym bohaterem jest grany przez Dorocińskiego kapral "Wydra", żołnierz partyzanckiego oddziału. Mężczyzna zmaga się z Niemcami, z polskimi zdrajcami, a także z własną przeszłością. Kapral musi m.in. wykonać wyrok śmierci na swYm dawnym koledze, Kondolewiczu (Stuhr), który okazał się konfidentem gestapo. Żona Kondolewicza (w tej roli Bohosiewicz) żyje ze świadomością, że mąż, zdrajca, donosi na Polaków.

Bohaterką "Obławy" jest również sanitariuszka "Pestka" (Rosati), wchodząca w skład oddziału kaprala "Wydry". Dziewczyna musi podjąć dramatyczną decyzję, by ratować swoją 14-letnią siostrę.

Reklama

Scenariusz inspirowany był wojennymi losami ojca reżysera, jednak w opowieści tej jest również wiele fikcji - zaznaczył Krzyształowicz. "Chciałem tym filmem załatwić pewną sprawę, odpowiedzieć sobie na pytanie, kim był mój ojciec. Oczywiście nie oznacza to, że nakręciłem film terapeutyczny. Chciałbym, by był on uważany za głęboko osobisty, a zarazem - za próbę obiektywnej opowieści o tamtym czasie i tamtych ludziach" - powiedział autor "Obławy".

Reklama

Podkreślił, że nie skupiał się na "aspekcie militarnym" wojny, lecz na "wojennym uwikłaniu ludzi, tym, do czego ludzie są w stanie posunąć się w ekstremalnym czasie".

"Interesowała mnie najbardziej ta wojenna pożoga, która jest w środku w ludziach. Cena za życie w czasie wojny to główny temat filmu" - powiedział Krzyształowicz. Zaznaczył, że w historii tej - o dramatycznych wyborach i różnych postawach w warunkach ekstremalnych - nie ma postaci "jednoznacznie czarnych" i "jednoznacznie białych".

Zdjęcia do "Obławy", których autorem jest Arkadiusz Tomiak, kręcono w lasach Małopolski, m.in. w okolicach Rytra.

Komediodramat Kena Loacha "Whisky dla aniołów" ("The Angels' Share"), uhonorowany Nagrodą Jury na tegorocznym festiwalu w Cannes, to historia czterech osób, które spotykają się na życiowym zakręcie. Robbie, Albert, Rhino i Mo są bezrobotni i spłukani, jednak mogą na siebie liczyć.

Mo to kleptomanka, która niczego się nie boi. Albert nie wie, w jakim roku żyje, ale potrafi błysnąć genialnym pomysłem. Robbie ma wrażliwy węch i głowę na karku, a Rhino - poczucie humoru, które rozbroi każdego. Razem mogą wszystko. "Czeka na nich najdroższa whisky na świecie, szkocki kilt i przygoda, której długo nie zapomną" - zapowiadają twórcy filmu.

Ken Loach (ur. 1936), jeden z najbardziej cenionych reżyserów brytyjskich, ma w dorobku m.in. filmy: "Tajna placówka" (1990), "Wiatr w oczy" (1994), "Ziemia i wolność" (1995), "Jestem Joe" (1999), "Chleb i róże" (2000), "Wiatr buszujący w jęczmieniu" (2006), "Polak potrzebny od zaraz" (2007).(PAP)

jp/ ls/ gma/