Bohaterami filmu są trzej założyciele hip-hopowego zespołu Paktofonika z Mikołowa i Katowic – Rahim (Sebastian Salbert), Fokus (Wojciech Alszer) i Magik (Piotr Łuszcz). Paktofonika powstała w 1998 roku, a rozwiązano ją w 2003 roku, w niespełna trzy lata po samobójczej śmierci Magika. 21 marca 2003 roku zespół zagrał pożegnalny koncert w Spodku w Katowicach.

Reklama

Rok po śmierci Magika, historią Paktofoniki zainteresował się scenarzysta Maciej Pisuk, który nosił się z zamiarem ekranizacji życia młodych członków zespołu. Pierwsze jego rozmowy z Salbertem i Alszerem nie przyniosły jednak efektów.

– Mieliśmy bardzo długą rozmowę, pełną wątpliwości. Nie dziwię się, bo trzeba pamiętać, że to było mniej więcej rok po śmierci Magika, kiedy Fokus i Rahim byli atakowani przez media. Dokładnie przewidywałem taką sytuację, że oto pojawia się kolejny facet z Warszawy, który chce pogrzać się w cieple ich sławy, chce zarobić swoje kilka złotych na tej historii. Rozumiałem, że taki może być odbiór mojej osoby. Był długi proces, kiedy przekonywaliśmy się do siebie nawzajem. Skończyło się to wielką przyjaźnią, która trwa do dziś – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Pisuk.

Na podstawie rozmów z rodziną Łuszcza oraz z pozostałymi członkami zespołu, w 2008 roku Pisuk wydał książkę "Paktofonika – Przewodnik Krytyki Politycznej", na podstawie której Dawid wyreżyserował film "Jesteś Bogiem". – Przeczytałem książkę zanim poznałem Maćka Pisuka. Ta historia mnie poruszyła, dlatego chciałem zgłębić ten temat. Kontakt z Maćkiem wynikał nie z tego, że chciałem zrobić ten film tylko dlatego, że czasami jak doświadczysz czegoś, co cię dotknie, to musisz coś z tym zrobić, pogadać z kimś o tym – mówi Leszek Dawid.

Oprawę muzyczną filmu tworzą utwory zespołu Paktofonika, który wydał dwa albumy. Pierwszym była płyta "Kinematografia" wydana w 2000 roku, na której znajduje się najbardziej znany utwór tej grupy "Jestem Bogiem". Kolejną płytę "Archiwum Kinematografii" wydano w 2002 roku.

Reklama

W "Jesteś Bogiem" główne role zagrali: Marcin Kowalczyk (Magik), Dawid Ogrodnik (Rahim), Tomasz Schuchardt (Fokus). W filmie wzięli udział także: Katarzyna Wajda, Arkadiusz Jakubik, Marcin Dorociński i Przemysław Bluszcz.

Pierwszy pokaz filmu "Jesteś Bogiem" odbył się w maju na 37. Gdynia Film Festival, gdzie obsypano obraz nagrodami. Ze statuetką w ręku wyjechał z Gdyni Dawid nagrodzony w kategorii "debiut lub drugi film", Kowalczyk – laureat kategorii "profesjonalny debiut aktorski", Ogrodnik i Schuchardt nagrodzeni ex aequo w kategorii "drugoplanowa rola męska". W Gdyni film otrzymał także nagrodę dziennikarzy, a Dawid dostał nagrodę Internautów Wirtualnej Polski.