Rolka z filmem leżała przez nikogo nie dotykana przez 110 lat. To bardzo znaczące odkrycie. To pierwszy na świecie naturalny film kolorowy, a fakt, że wynalazł go Brytyjczyk, jest fantastyczny - mówiła w rozmowie z BBC podekscytowany Bryony Dixon, kuratorka wystawy filmu niemego w Brytyjskim Instytucie Filmowym (BFI) Archiwum Narodowego.

Reklama

Film został nakręcony w 1902 roku przez Edwarda Raymonda Turnera z Londynu. Urządzenie, za pomocą którego mu się to udało, opatentował jeszcze w marcu 1899. Na zdjęciach widać dzieci Turnera bawiące się w ogrodzie ich domu w Hounslow.

http://www.youtube.com/watch?v=1V0Vc5iRoLY

Bryony Dixon przyznaje, że o tym, że film został nakręcony, wiedziano od pewnego czasu. Dopiero teraz jednak jest możliwość obejrzenia go. Istniały wówczas filmy kolorowe, ale nie były tym, co nazywamy "naturalnie kolorowym" - producenci kolorowali rolki z filmem - wyjaśnia Dixon.

Skoro wiedziano o filmie, dlaczego możemy go zobaczyć dopiero teraz? Okazuje się, że wszystkiemu winien jest nietypowy format rolki. To jest format 38 i jeszcze trochę, czyli większy niż standardowe 35 mm, i nie dałoby się go odtworzyć na żadnej z przystosowanych do formatu 35 mm maszyn - tłumaczy Dixon. Dlaczego trzeba było zbudować dopiero odpowiedni projektor.

Do tej pory uważano, że najstarszy kolorowy film pochodzi z 1909 roku.