Pierwszy z polskich obrazów prezentowanych na 65 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym to "Rower mojego ojca" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. W Cannes zostanie zaprezentowany przez polską producentkę Martę Plucińską, która znalazła się w gronie 25 uczestników prestiżowego europejskiego programu Producers On The Movie.

Reklama

Drugi to "Portret z pamięci" w reżyserii Marcina Bortkiewicza, zrealizowany w ramach programu "30 minut" w Studiu Munka. Zostanie on pokazany w sekcji Directors Fortnight. Dotychczas w tej sekcji polskie akcenty obecne były 2 razy. Film "4 noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego w 2008 roku, a w roku ubiegłym, wyprodukowany w Holandii, film polskiej reżyserki Urszuli Antoniak "Code blue".

"Portret z pamięci" na koncie ma już Nagrodę Główną Niezależnego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI. Historia Marka, który po zdanej maturze, otrzymaną w nagrodę kamerą zaczyna realizować dokument o swojej babci, jest poruszającym studium rodziny zmagającej się z chorobą.

Sekcja Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight) to kategoria stworzona przez francuską gildię reżyserów po wydarzeniach maja '68. W jej ramach, odkrywane są szerszej publiczności dzieła nowych filmowców. Od samego początku, jurorzy konkursu promują kino awangardowe, sprawiając, że w sekcji Directors' Fortnight stawiali pierwsze kroki najwięksi reżyserzy, twórcy kina autorskiego. Pośród innych kategorii festiwalu w Cannes Directors' Fortnight cechuje całkowita niezależność selekcji i troska o nieprofesjonalną część widowni.