Najważniejsza z nich to konkursowa Wytyczanie drogi, czyli konkurs filmów fabularnych, w którym zobaczymy m.in. podejmujący tematykę transgenderową film "Tomboy" Céline Sciammy, intrygujący "Without" Marka Jacksona, przewrotny "Teddy Bear" Madsa Matthiesena czy opowiadający o problemach dojrzewania "Electrick Children" Rebecci Thomas. Polskim akcentem będzie film "Wymyk" Grega Zglińskiego, choć rodzimych produkcji będzie zdecydowanie więcej w Konkursie polskich filmów fabularnych.

Reklama

Ale ci, którzy przyjechali tu po esencję kina artystycznego i autorskiego, nie mogą ominąć świetnego bloku From the Gut, który skupia się na najoryginalniejszych niezależnych produkcjach. Warto też sprawdzić program Nadrabiamy zaległości – i choć są to filmy nieco starsze, zgodnie z przewodnim hasłem należy nadrobić zaległości, tym bardziej że chodzi o takie tytuły jak: "The Square" Nasha Edgertona czy film dokumentalny "Wisconsin – Rubryka kryminalna" Jamesa Marsha, twórcy głośnego "Człowieka na linie".

Polecam również Geek ciemna, w tej sekcji nie zabraknie filmów niepokornych i emocjonujących, to m.in.: "Meet Monica Velour" Keitha Beardena ze znaną z serii "Seks w wielkim mieście" Kim Cattrall czy dwa obrazy "Magnus" i "Fat Girls" w reżyserii Asha Christiana.

Niezwykle ciekawie zapowiada się też występ amerykańskiej aktorki Jackie Monahan, która gra w pokazywanym tutaj filmie "Codependent Lesbian Space Alien Seeks Same" Madeleine Olnek, ale do Krakowa przywiezie także swoją stand up comedy "Delightfully Inappropriate". Na to czekam najbardziej, podobnie zresztą jak na odważne, bezkompromisowe filmy dokumentalne i krótkie metraże, które zostaną zaprezentowane w sekcji "Woman Make Movies".

W tym roku do Krakowa zjadą m.in. angielsko-francuski filmowiec, twórca "Misji" Roland Joffé, operator filmowy Dick Pope, reżyser Volker Schlöndorff, laureatka Oscara, amerykańska kostiumograf Colleen Atwood, aktor i reżyser Joshua Leonard, aktor i producent Josh Radnor, znany w Polsce z serialu "Jak poznałem waszą matkę". To jedna z niewielu okazji na zadanie twórcom ulubionych filmów całej serii niepokornych pytań.

Reklama

Off Plus Camera | 13 – 22.04 | Kraków | www.offpluscamera.com