Woody Allen kobiety uwielbia. Płeć przeciwna w filmach amerykańskiego reżysera zawsze była czymś więcej niż tylko piękną ozdobą u boku mężczyzny. Silne, skomplikowane i prawdziwe, takie są kobiety Allena.

Pierwszą muzą reżysera była jego żona Louise Lasser, z którą związany był w latach 1966-1969. Lasser zagrała w jego pięciu filmach: "What's Up, Tiger Lily?", "Bierz forsę i w nogi", "Bananowy czubek", "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać" i "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu".

Reklama

W latach 70. przyszła kolej na Diane Keaton. Aktorka została partnerką i natchnieniem reżysera. On sam mówi, że to ona nauczyła go, jak patrzeć na pewne sprawy oczami kobiety. Ich pierwszym wspólnym dziełem była komedia romantyczna "Anna Hall", za którą oboje otrzymali Oscara. Pozostałe filmy z udziałem aktorki to: "Miłość i Śmierć", "Manhattan", "Tajemnica Morderstwa na Manhattanie", "Złote czasy radia", "Zagraj to jeszcze raz, Sam", "Wnętrza" i "Śpioch".

W 1986 roku Keaton zastąpiła Mia Farrow, z którą nakręcił aż trzynaście filmów, począwszy od "Seksu nocy letniej", a na "Mężach i żonach" skończywszy. Duży wpływ na twórczość Woody'ego miały także fantastyczna Dianne Wiest i Judy Davis, nazwana przez niego "najlepszą aktorką na świecie".

Reklama

Ostatnią muzą twórcy "intelektualnych komedii" jest seksowna Scarlett Johansson, która zachwyciła reżysera swoim talentem. Aktorka zagrała w wyreżyserowanych przez niego filmach: "Wszystko gra", "Scoop - Gorący temat" i "Vicky Cristina Barcelona".

Wyjątkowy duet tworzą Quentin Tarantino i Uma Thurman. W kultowym dziele "Pulp Fiction", amerykańska aktorka zagrała żonę gangstera u boku Travolty. Rola przyniosła jej sławę i nominację do nagrody Akademii.

Tarantino często podkreślał, że pewne role stworzył właśnie z myślą o niej. Kiedy okazało się, że aktorka zaszła w ciążę, reżyser postanowił nawet poczekać z kręceniem "Kill Billa". Gdy tylko Uma wróciła z urlopu macierzyńskiego wcieliła się w rolę byłej płatnej zabójczyni Black Mamby. Powstały dwie części filmu, a w 2014 roku do kin wejdzie trzecia, w której również zobaczymy Thurman.

Reklama

Płeć piękna jest natchnieniem i miłością także znanego hiszpańskiego reżysera, Pedro Almodovara. Twórca kina autorskiego uwielbia obsadzać w głównych rolach kobiety i z tą myślą stworzył wiele wyjątkowych charakterów żeńskich.

W swoim czasie jego muzą była Victoria Abril, która zdobyła popularność dzięki roli Mariny w filmie "Zwiąż mnie". Następnie, Almodovar wypromował Cecilię Roth, znaną z obrazu "Wszystko o mojej matce". Jego ostatnią inspiracją była Carmen Maura. Jednak największym odkryciem Pedro jest Penelope Cruz. To jedyna kobieta, która wznieciła pożądanie u homoseksualnego reżysera. W 1999 roku wystąpiła w filmie Almodowara "Wszystko o mojej matce". Obecnie hollywoodzka gwiazda zagrała jeszcze w trzech innych produkcjach swojego krajana: "Drżące ciało", "Przerwane objęcia" i "Volver".